Celem studiów jest inspirujący dialog na temat kanonów filozofii i sztuki życia – prowadzony zarówno w bezpośrednich spotkaniach mających charakter klubowo-warsztatowych dyskusji (zjazdy stacjonarne w formule Socrates Cafe) jak i w wirtualnej przestrzeni internetowej (zajęcia realizowane na Platformie Zdalnego Nauczania). Studia „Filozofia dialogu. Sztuka życia” to doskonała okazja aby spotkać się i porozmawiać o istotnych dla współczesnego człowieka kwestiach, poznać punkt widzenia reprezentowany przez innych, a także skonfrontować własne poglądy z koncepcjami filozofów. Uczestnicy będą mieli okazje podejmować żywiołowe dyskusje, prezentować swoje stanowiska i różne perspektywy rozumienia przekrojowych tematów przy jednoczesnej otwartości na punkty widzenia pozostałych uczestników.
Organizowany w ramach zajęć stacjonarnych klub Socrates Cafe to formuła warsztatów dialogowych, w pozaakademickich przestrzeniach. Zaprosimy do podjęcia rozważań i dyskusji w muzeach, salach kinowych, kawiarniach, galeriach sztuki. Ponadto, istotnym elementem studiów są także dialog i rozważania w przestrzeni internetowej – czaty i forma dyskusyjne organizowane na Platformie Zdalnego Nauczania PUW.
AdresaciStudia podyplomowe Filozofia dialogu. Sztuka życia przeznaczone są dla:
- absolwentów studiów wyższych: licencjackich lub magisterskich, którzy planują rozwinąć swoje kompetencje dialogiczne i wiedzę z zakresu filozofii
- Osób z wykształceniem wyższym pragnących rozwijać swoje kompetencje społeczne przy jednoczesnym koncentrowaniu się na tematyce kluczowej dla filozofii.
Uczestnictwo w programie, to droga w poszukiwaniu odpowiedzi na takie pytania jak:
- Po co nam filozofia?
- Czym jest twórczy rozwój człowieka?
- Czy wszystko ma swoją przyczynę?
- Jak religia kształtuje nasz „obraz świata”
- Co to jest zło?
- Czym różni się perswazja od manipulacji?
- W jaki sposób poznajemy świat?
- Jak rozbudzać ciekawość dzieci i młodzieży?
- Jaką funkcję pełni dzisiaj sztuka?
- Czym jest dialog?
- Kim jest człowiek?
- Jaki ustrój społeczny jest najlepszy? Czy demokracja jest tym ustrojem?
Tych i innych odpowiedzi będziemy szukali na tle wiedzy przedmiotowej:
- Historia filozofii
- Historia filozofii średniowiecznej
- Etyka
- Logika i retoryka
- Historia filozofii nowożytnej
- Metoda dociekania filozoficznego w pracy z dziećmi i młodzieżą
- Estetyka
- Filozofia dialogu
- Filozofia człowieka
- Współczesne koncepcje filozofii i etyki
Studia podyplomowe Filozofia dialogu. Sztuka życia to unikatowa propozycja kształcenia, której istotą jest dialog prowadzony w obszarach kluczowych dla filozofii zarówno podczas:
- bezpośrednich spotkań warsztatowych w ramach klubu dyskusyjnego Socrates Cafe - tu czekają uczestników inspirujące rozmowy w kawiarniach, galeriach sztuki, salach kinowych
jak również w:
- przestrzeni internetowej (czaty, fora dyskusyjne) organizowane na Platformie zdalnego nauczania PUW
Wykładowcy prowadzący zajęcia będą moderatorami i aktywnymi uczestnikami rozważań. Będą stymulowali uczestników do refleksji i zachęcali do przyglądania się innym poglądom.
W efekcie końcowym zdobędziesz wiedzę z obszaru filozofii, a ponadto rozwiniesz umiejętności interpersonalne – umiejętność prowadzenia pogłębionego dialogu zarówno w kontakcie bezpośrednim jak i przestrzeni internetowej, która staje się naturalnym środowiskiem wymiany poglądów w XXI w.
Absolwent kierunku Filozofia dialogu. Sztuka życia:
- rozwinie postawę dialogiczną
- będzie umiał formułować i uzasadniać własne stanowisko
- rozwinie umiejętność rozumienia innych poglądów
- zdobędziesz wiedzę merytoryczną z zakresu filozofii (historii filozofii, ontologii, epistemologii, aksjologii: etyki i estetyki, filozofii polityki, filozofii religii).
- Weźmie udział w warsztatach filozoficznych Sokrates Cafe organizowanych w pozaakademickiej przestrzeni (galeriach sztuki, muzeach, kawiarniach, salach kinowych).
2 semestry - 240 godzin
Opiekun merytorycznydr Łukasz Zaorski-Sikora
KadraWśród naszej kardy m.in.:
dr Łukasz Zaorski-Sikora - filozof, doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi oraz Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu. Sympatyk i praktyk e-learningu. Szkoleniowiec - specjalizujący się w zakresie metody projektów. Odpowiada za prowadzenie szkoleń z metody projektów dla kadry dydaktycznej AHE. Od kilku lat prowadzi także zajęcia ze studentami przy użyciu tej metody. Zajmuje się etyką, estetyką i antropologią filozoficzną oraz krytyką sztuki. Autor i współautor książek: Etyka; Etyka w biznesie; Aksjologia życia publicznego; Wprowadzenie do filozofii; Podmiot, osoba, tożsamość. Redaktor monografii Filozofia woli oraz Filozofia zła. Przekonany o potrzebie filozofii, pojmowanej nie tylko jako dyscyplina akademicka, ale przede wszystkim jako sposób rozumienia i komunikowania się w obrębie otaczającego nas świata. Tę potrzebę próbuje rozbudzać w studentach AHE, WSB oraz Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.
mgr Szymon Iwanowski - szkoleniowiec i nauczyciel akademicki; dydaktyk kursów etycznych i okołoetycznych od roku 2000. Sympatyk i praktyk e-learningu od 2003 roku (przeprowadzonych ponad sto kursów e-learningowych). Absolwent studiów magisterskich i doktoranckich w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Łódzkiego (2005). Posiada kwalifikacje czynnego zawodowo nauczyciela (2006). Absolwent Łódzkiej Szkoły Trenerów (roczny kurs trenerski, OPUS 2010). Od trzech lat współpracuje z III sektorem (szkolenia, koordynacje) – m.in. autor broszury i tematyki programów TV w ramach projektu Kształcenie ustawiczne – aktualne kompetencje i kwalifikacje (www.ksztalcsie.pl). Współautor artykułu E-filozofia: e-learning i b-learning w nauczaniu filozofii, w książce Filozofia. Edukacja interaktywna, pod red. A. Pobojewskiej (Wydawnictwo STENTOR, Warszawa 2012).
Edyta Pietrzak – doktor habilitowany nauk społecznych w dyscyplinie nauk o polityce. Pracuje w Instytucje Nauk Społecznych i Zarządzania Technologiami PŁ. Autorka książek Ku globalnemu społeczeństwu obywatelskiemu. Transgresje idei (2014), Aksjologia życia publicznego (2011), Wolność równość i siostrzeństwo (2008), Podmiot osoba tożsamość (2007), Kobiety mówią o swoim życiu, czyli Grupy Poszerzania Świadomości (2006). Zajmuje się teoriami polityki globalnej i społeczeństwa obywatelskiego oraz peryferiami sfery publicznej.
- podpisana kopia dyplomu ukończenia studiów wyższych
- oświadczenie o zgodności danych (dostępny w WPS po rejestracji)
- umowa (dostępna w WPS po rejestracji)
Jak wygląda proces rekrutacji? https://tiny.pl/r1z5v
OrganizacjaOrganziatorem studiów podyplomowych Filozofia dialogu. Sztuka życia jest Centrum Kształcenia Podyplomowego we współpracy z Polskim Uniwersytetem Wirtualnym.
Zajęcia organizowane są w formule blended-learning.
- Online – na platformie zdalnego nauczania
- Stacjonarnie – 5 zjazdów weekendowych (soboty i niedziele) w ramach klubu dyskusyjnego Sokrates Cafe. Zajęcia stacjonarne organizowane są również w przestrzeni pozaakademickiej - w muzeach, salach kinowych, kawiarniach, galeriach sztuki.
Rekrutacja na wszystkie kierunki w ofercie CKP prowadzona jest dwa razy w roku:
- Rekrutacja na semestr zimowy - zapisy prowadzone w miesiącach czerwiec-wrzesień, planowany termin rozpoczęcia zajęć koniec października/początek listopada
- Rekrutacja na semestr letni - zapisy prowadzone w miesiąch styczeń-luty, planowany termin rozpoczęcia zajęć koniec marca/początek kwietnia