Dodane przez akopcik -
Cel studiów

Głównym celem studiów jest wykształcenie absolwentów posiadających kompetencje w obszarze bezpieczeństwa narodowego. Studia zakładają przygotowanie absolwentów do analizowania, planowania i organizowania działań w obszarze bezpieczeństwa narodowego. Ważną przestrzeń w procesie dydaktycznym stanowić będzie również wypracowanie umiejętności analizy zagrożeń. 

Absolwent studiów zdobędzie: 

  • wiedzę z obszaru bezpieczeństwa, w szczególności bezpieczeństwa narodowego; 

  • umiejętności analityczne pozwalające poprawnie zdiagnozować współczesne zagrożenia i wyzwania wpływające na bezpieczeństwo; 

  • kompetencje potrzebne do zrozumienia zasad funkcjonowania państwa, jego systemów bezpieczeństwa oraz roli instytucji i organów zapewniających bezpieczeństwo narodowe. 

Korzyści

Absolwent studiów podyplomowych uzyska podstawy teoretyczne i prawne działań, podejmowanych przez państwo oraz administrację publiczną w obszarze bezpieczeństwa narodowego. Efektem kształcenia będzie przede wszystkim przygotowanie do uczestnictwa i kierowania zespołami w sytuacjach zagrożeń, w tym do organizacji i koordynowania działań podmiotów systemu bezpieczeństwa narodowego. Posiądzie także umiejętności praktyczne i operacyjne umożliwiające rozwiązywanie problemów bezpieczeństwa państwa oraz współpracy w tym obszarze z innymi państwami i organizacjami międzynarodowymi. 

Perspektywy zawodowe 

Absolwenci kierunku bezpieczeństwo narodowe – studia podyplomowe zyskują szerokie możliwości zatrudnienia w instytucjach publicznych i prywatnych związanych z ochroną ludności, zarządzaniem kryzysowym oraz analizą zagrożeń. Zdobyte kompetencje pozwalają na pracę w administracji państwowej, służbach mundurowych, organizacjach międzynarodowych oraz jednostkach odpowiedzialnych za system bezpieczeństwa państwa. 

Dzięki znajomości procedur zarządzania kryzysowego i tworzenia planów przeciwdziałania zagrożeniom, absolwenci mogą także znaleźć zatrudnienie w sektorze prywatnym, np. w firmach zajmujących się bezpieczeństwem informacji czy doradztwem w zakresie ochrony strategicznych zasobów. Program jest również dobrym wyborem dla osób, które planują dalszy rozwój zawodowy w strukturach wojskowych i służbach specjalnych, a także dla absolwentów Akademii Marynarki Wojennej, którzy chcą poszerzyć swoje kompetencje w obszarze bezpieczeństwa narodowego. 

Studia skierowane są do osób posiadających tytuł licencjata lub magistra, które chcą zdobyć wiedzę i praktyczne umiejętności z zakresu oceny zagrożeń, zarządzania kryzysowego oraz budowania strategii zapobiegania sytuacjom kryzysowym. 

Dla kogo?

Studia przeznaczone są dla absolwentów uczelni cywilnych i wojskowych, którzy posiadają wykształcenie wyższe co najmniej pierwszego stopnia (licencjackie lub równorzędne). W szczególności oferta kształcenia skierowana jest do osób, które ukończyły studia na takich kierunkach jak: bezpieczeństwo wewnętrzne, prawo, administracja, politologia. Studia mogą także podjąć osoby już pracujące w działach administracji publicznej w jednostkach centralnych i terenowych państwa, w których kompetencjach jest odpowiedzialność za bezpieczeństwo państwa. 

Program kształcenia

W programie studiów przewidziano przedmioty obejmujące takie zagadnienia:

  • bezpieczeństwo narodowe,
  • bezpieczeństwo międzynarodowe,
  • obrona terytorialna,
  • przygotowania obronne,
  • studia strategiczne,
  • system kierowania bezpieczeństwem narodowym RP,
  • współpraca cywilno-wojskowa.
Czas trwania

2 semestry (studia 100% online).

Opiekun merytoryczny

dr Michał Ceglarekdoktor nauk humanistycznych w dyscyplinie historia (specjalność historia Polski i historia wojskowości). Absolwent Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Sztuki Wojennej (specjalność: bezpieczeństwo narodowe). Studiował również na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. W badaniach naukowych koncentruje się na zagadnieniach związanych z historią XX w., dziejami Wojska Polskiego, historycznymi uwarunkowaniami bezpieczeństwa narodowego. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Laureat nagrody FENIKS 2022 (kategoria „Historia-niepodległa”) oraz X edycji Konkursu im. Władysława Pobóg-Malinowskiego na Najlepszy Debiut Historyczny Roku w zakresie historii najnowszej. Kierownik grantu badawczego – Narodowe Centrum Nauki (Miniatura 7.2023).

Obraz
dr Ceglarek
Kadra
  1. Dr Michał Ceglarek – koordynator
  2. Dr Piotr Bogacki
  3. Dr Robert Krzemień
  4. Płk mgr Piotr Chrzanowski
Wymagane dokumenty
  • podpisana kopia dyplomu ukończenia studiów wyższych
  • oświadczenie o zgodności danych (dostępny w WPS po rejestracji)
  • umowa (dostępna w WPS po rejestracji)

Zobacz jak wygląda proces rekrutacji

Organizacja

Najważniejsze informacje o kierunku:

  • gwarancja stałej ceny
  • nacisk na zajęcia praktyczne- profesjonalna kadra pedagogiczna
  • zajęcia stacjonarne realizowane w postaci webinarów na Platformie Zdalnego Nauczania

Organizatorem kształcenia jest Centrum Kształcenia Podyplomowego, Akademii Humanistyczno- Ekonomicznej w Łodzi, we współpracy z Polskim Uniwersytetem Wirtualnym. Obrona pracy dyplomowej/Egzamin Końcowy odbędzie się stacjonarnie w siedzibie Uczelni w Łodzi.

Informacje dodatkowe

Rekrutacja na wszystkie kierunki w ofercie CKP prowadzona jest dwa razy w roku:

  • Rekrutacja na semestr zimowy - zapisy prowadzone w miesiącach czerwiec-wrzesień, planowany termin rozpoczęcia zajęć koniec października/początek listopada
  • Rekrutacja na semestr letni - zapisy prowadzone w miesiącach styczeń-luty, planowany termin rozpoczęcia zajęć koniec marca/początek kwietnia.

W dynamicznie zmieniającym się świecie zagadnienia związane z ochroną państwa i jego obywateli nabierają szczególnego znaczenia. Kierunek bezpieczeństwo narodowe na poziomie studiów podyplomowych to propozycja dla osób zainteresowanych problematyką bezpieczeństwa narodowego, zarządzaniem kryzysowym oraz budowaniem strategii zapobiegania różnym zagrożeniom. Program nauczania obejmuje szeroki zakres tematyczny, łącząc teorię z praktyką, co pozwala na zdobycie umiejętności umożliwiających skuteczną ocenę zagrożeń i podejmowanie trafnych decyzji w sytuacjach kryzysowych. 

Opisywany kierunek studiów jest realizowany w trybie 100% online, co daje maksymalną elastyczność i możliwość dostosowania nauki do codziennych obowiązków zawodowych. Czas trwania studiów wynosi dwa semestry, a program uwzględnia kluczowe aspekty związane z funkcjonowaniem systemu bezpieczeństwa państwa, ochroną ludności oraz bezpieczeństwem informacji. W trakcie kursu uczestnicy poznają mechanizmy tworzenia planów oraz strategii zapobiegania kryzysom, a także zaznajomią się z wykorzystaniem systemów informatycznych wspierających zarządzanie bezpieczeństwem. 

Nauka odbywa się na wysokim poziomie merytorycznym, a materiały dydaktyczne są dostosowane do aktualnych wyzwań i standardów obowiązujących w obszarze bezpieczeństwa narodowego.  

Oceń kierunek
4.5
Średnia ocena: 4.6 (Liczba ocen: 19)