Dodane przez mbielski -
Cel studiów

Unikatowy i jedyny taki program program studiów podyplomowych w Polsce. A jeśli nie masz dyplomu ukończenia studiów wyższych, zapraszamy na nasz kurs - https://tiny.pl/c994m

Dzięki zatrudnionej u nas kadrze renomowanych wykładowców oraz siatce specjalnie dobranych przedmiotów dydaktycznych uzyskasz gruntowną wiedzę o olejkach eterycznych.

W trakcie wykładów i ćwiczeń stacjonarnych w naszej siedzibie - Instytutu Roślin Olejkowych i Aromaterapii przy Destylarni Olejków i Hydrolatów uzyskasz praktyczną umiejętność pozyskiwania kilkudziesięciu olejków eterycznych oraz ich bezpiecznego zastosowania w wielu dziedzinach.

Zdobyta wiedza pozwoli Ci samodzielnie produkować olejki eteryczne i hydrolaty na skalę laboratoryjną ,rzemieślniczą i przemysłową. Pozyskasz umiejętności komponowania zapachów,wiedzę kosmetyczną i prawną związaną z olejkami.Nasi wykładowcy botanicy zielarze, przeprowadzą Cię przez świat roślin olejkowych.

Poznasz szerokie zastosowanie olejków w farmacji, a specjaliści od aromaterapii zapoznają z tą szeroką dziedziną wiedzy.

Zapoznamy Cię ze strategiami i współczesnym trendami na rynku olejków oraz historią pozyskiwania olejków eterycznych.

Jeśli Twoja pasją są olejki eteryczne i chciałbyś zdobyć i poszerzyć swoją wiedzę , której ukoronowaniem będzie dyplom uczelni wyższej - nasze studia dają Tobie tę niepowtarzalną możliwość.

Program dedykowany także dla osób,które nie posiadają wyższego wykształcenia, a chcą zdobyć i poszerzyć wiedzę w formule kursu z certyfikatem.

Ukończenie studiów lub kursu pozwoli na uzyskanie zawodu: specjalista od pozyskiwania olejków eterycznych.

Korzyści

Pozyskane umiejętności dadzą Ci możliwości świadomego i profesjonalnego poruszania się w szerokim świecie olejków eterycznych.

Kompleksowa wiedza pozwoli na działanie w wielu branżach i profesjach oraz rozwoju biznesu związanego z olejkami.

Przygotujemy Cię do świadomej pracy z olejkami w sposób metodyczny, a zdobyta wiedza merytoryczna pozwoli Ci zostać prawdziwym ekspertem w dziedzinie olejków eterycznych i hydrolatów.

Po ukończeniu studiów podyplomowych absolwent otrzyma zaświadczenie z kodem zawodu

1.1. Nazwa i kod zawodu (wg Klasyfikacji zawodów i specjalności)
Operator urządzeń do produkcji koncentratów spożywczych 816007

1.2. Nazwy zwyczajowe zawodu:

Operator urządzeń do produkcji olejków eterycznych.

W Międzynarodowym Standardzie Klasyfikacji Zawodów ISCO-08 odpowiada grupie:
8160 Food and related products machine operators.

Według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD 2007):
Sekcja C – Przetwórstwo przemysłowe.

Dla kogo?

Nasze studia są idealnym wyborem dla przedstawicieli wielu branż, m.in.:

 • terapeutów,specjalistów rehabilitacji i naturopatów oraz zielarzy i aptekarzy,
 • masażystów ,perfumiarzy, saunamistrzów,
 • właścicieli i pracowników SPA, hoteli oraz sanatoriów,
 • producentów i sprzedawców olejków eterycznych,
 • właścicieli firm kosmetycznych i mydlarni,
 • rolników chcących uprawiać rośliny olejkowe,
 • plantatorów lawendy,
 • właścicieli agroturystyk i instruktorów prowadzących warsztaty i chcących poszerzyć swoją ofertę,
 • oraz pasjonatów chcących zdobyć wiedzę o olejkach eterycznych
Program kształcenia

Program studiów gwarantuje

 • Indywidualną wielogodzinną praktykę i naukę destylacji z ekspertem na kilkunastu destylatorach miedzianych i ze stali nierdzewnej oraz szklanych i ceramicznych.
 • zdobędziesz umiejętność destylacji:korzeni ,kłączy,całych roślin,owoców,nasion kwiatów.

Poznasz

 • geobotanikę roślin olejkodajnych,dziko rosnących i uprawnych,
 • praktyczne zastosowanie olejków i hydrolatów w farmacji i kosmetyce,
 • aromaterapię (ponad 60 godzin),
 • komponowanie zapachów i trening olfaktoryczny,
 • rozpoznawanie zafałszowań olejków,
 • merytoryczną wiedzę na temat kilkudziesięciu olejków eterycznych i hydrolatów z roślin rosnących w Polsce i na świecie

Znajdziesz

 • dział specjalny o olejkach z konopi siewnej i ich zastosowanie,
 • wiedzę o octach i nalewkach z roślin aromatycznych .
 • stosowanie olejków i hydrolatów w ceremoniach saunowych i masażu.

Ważne

Nasza Biblioteka olejków i hydrolatów umożliwi Ci zapoznanie się z dziesiątkami bukietów zapachowych pozyskanych z roślin. Nasi wybitni eksperci od botaniki nauczą rozpoznawania wielu gatunków roślin olejkowych. Specjalista od materiałoznawstwa zapozna Cię z kompletną wiedzą na temat standardów i wymogów opakowań stosowanych w kosmetyce.

Czas trwania

3 semestry

360 godzin

studia są w formule online ze zjazdami (6 warsztatów realizowanych w formie stacjonarnej)

Opiekun merytoryczny
Obraz
Paweł Piasecki

Paweł Piasecki - Pomysłodawca i współorganizator

Ekspert w dziedzinie destylacji olejków eterycznych. Doświadczenie zdobył w destylarni ekologicznych olejków eterycznych Andre Rouviere we francuskiej Prowansji, gdzie pracował w latach dziewięćdziesiątych. Tysiące przeprowadzonych procesów destylacji kilkudziesięciu roślin pozwoliły zdobyć mu doświadczenie na poziomie mistrzowskim. Jest jednym z ostatnich autentycznych rzemieślników olejkarzy pracujących metodami producentów z regionu Alp Wysokiej Prowansji. Wiedzę i pasję przeniósł wraz żoną Moniką Piasecką do Polski i tutaj od 5 lat prowadzą Destylarnię Olejków i Hydrolatów w Wodzisławiu Śląskim. Chęć podzielenia się wiedzą o rzemiośle i technologii produkcji olejków eterycznych zaowocowała stworzeniem wielu edycji warsztatów destylacji. Na cieszących się ogromnym powodzeniem warsztatach ,pod wpływem wielu rozmów z pasjonatami ,narodziła się myśl o poważniejszym i metodycznym uporządkowaniu wiedzy o olejkach i hydrolatach w nowoczesny sposób. W ten sposób powstał pomysł na studia podyplomowe i kursy zawodowe. Paweł jest pomysłodawcą i inicjatorem wielu projektów olejkowych. Z nieustanną pasją kontynuuje dzieło prowansalskich olejkarzy. Z wielką wiarą i nadzieją pracuje nad odrodzeniem polskiego przemysłu olejków eterycznych.

 

Obraz
Monika Piasecka

Monika Piasecka - Współorganizatorka

Pasjonatka i propagatorka wiedzy olejkowej zarażona niewyleczalną miłością do olejków eterycznych i hydrolatów. Współtwórczyni warsztatów destylacji olejków eterycznych . Ich dobra energia,dusza,serce i mózg. Z wykształcenia jest prawnikiem oraz dyplomowanym rolnikiem. Swoje pasje przeniosła jako sposób na życie stwarzając przedsiębiorstwo. Destylarnia olejków eterycznych zajmujące się pozyskiwaniem olejków eterycznych i hydrolatów. Z wielką energią i entuzjazmem inicjuje i koordynuje inicjatywy i imprezy olejkowe.

Kadra

W kadrze m.in.

dr inż.Alicja Bałut - wieloletni wykładowca Politechniki Poznańskiej, adiunkt w zakresie systemów wodociągowych modelowania i GIS. Autorka / współautorka kilkudziesięciu publikacji naukowych: https://sin.put.poznan.pl/people/details/alicja.balut .
Pasjonatka aromaterapii i olejków eterycznych, prowadząca warsztaty, szkolenia w zakresie stosowania olejków eterycznych, trening olfaktoryczny; Zawodowo zaangażowana w różne formy edukacji w zakresie aromaterapii, zastosowania i bezpieczeństwa stosowania olejków, z poszanowaniem środowiska naturalnego i zasad zrównoważonego rozwoju; Członek zarządu „Stowarzyszenia Kasztelania Ostrowska", współodpowiedzialna za grupę Fitoterapia.
Ukończyła: Robert Tisserand Institute Aromatic Science Diploma 2022/2023 Politechnika Poznańska 2006-2009 Doktorat na Wydziale Inżynierii Środowiska, Biogospodarki i Energetyki Politechnika Poznańska

Ewa Melania Gryt -fitoterapeuta- specjalność : terapie kannabinoidowe , dyplomowany naturopata, terapeuta metodą Kodu Emocji dr Bradlaya Nelsona. Ewa jest jedną z pionierek biznesu konopnego w Polsce, którym zajmuje się od ponad 20 lat. Ukończyła krakowski Uniwersytet Rolniczy. W ramach spółki General Hemp Marketing założyła pierwszy w Polsce sklep i hurtownię internetową z produktami z konopi siewnych - DobreKonopie.pl. www.dobrekonopie.pl General Hemp Marketing jest jednym z wiodących producentów konopi siewnych w Polsce i jednym z niewielu, który uprawia i przetwarza rośliny w naszym kraju. Misją firmy jest zagospodarowanie wszystkich części rośliny, od ziarna po słomę, a tym samym pokazanie potencjału prozdrowotnego, ekologicznego i ochronnego dla człowieka i jego środowiska naturalnego.

Barbara Błażyca-Szczerbowska - Z wykształcenia botanik i zielarz. Ukończyła studia na Uniwersytecie Śląskim na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska ze specjalnością botanika. Ukończyła Medycynę Chińską u doktora Wandela. U doktora Różańskiego w Instytucie Medycyny Klasztornej przy Herbarium Św Franciszka ukończyła Zielarstwo i Towaroznawstwo Zielarskie oraz Fitoterapię Szczegółową i Terapie Biologiczne i uzyskała tytuł Zielarza Fitoterapeuty. Wykładowca medycyny Klasztornej oraz organizator licznych zajęć terenowych. Ukończyła wiele kursów naukowych min. ostatnio ,,Polskie rośliny w medycynie extremalnej i okresie głodu '' u Profesora Różańskiego. Nieustannie rozwija i poszerza bogatą wiedzę botaniczno-zielarską uczestnicząc w kursach i konferencjach naukowych. Jedna z najlepszych specjalistek od rozpoznawania roślin rosnących w Polsce. Na co dzień prowadzi sklep zielarski "Gynsi pympek", w roku akademickim prowadzi zajęcia ze studentami na studiach podyplomowych "Ziołolecznictwo w praktyce". W wolnych chwilach organizuje różnego typu warsztaty, spacery botaniczno-zielarskie oraz podejmuje wiele inicjatyw związanych z ziołami.

Marta K. Grochowalska - humanistka, absolwentka filologii germańskiej UJ ze specjalizacją nauczycielską, studentka Uniwersytetu Humboldtów w Berlinie. Od lat zgłębia wszelkie tematy związane ze zdrowiem. Ukończyła m.in. kurs aromaterapii klinicznej w Penny Price Academy of Aromatherapy, kurs zielarz-fitoterapeuta, kursy w Tisserand Institute. Publikuje artykuły branżowe, popularnonaukowe i naukowe na temat aromaterapii i naturalnego perfumiarstwa. Główne obszary zainteresowań: historia aromaterapii i destylacji, kulturowe znaczenie roślin i substancji aromatycznych, bezpieczeństwo stosowania olejków eterycznych, badania naukowe nad aromaterapią.

Aleksander K. Smakosz - Magister farmacji, obecnie doktorant w Katedrze Biologii i Biotechnologii Farmaceutycznej (Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu). Naukowo zajmuje się fitochemią, etnofarmakologią historyczną, toksykologią roślin, farmakognozją substancji aromatycznych i przypraw, chemią kosmetyków oraz historią kulinariów. Jest autorem kilkudziesięciu wystąpień na konferencjach krajowych i międzynarodowych, wielu rozdziałów w monografiach naukowych oraz kilkudziesięciu artykułów popularnonaukowych z zakresu nauk farmaceutycznych oraz ziołolecznictwa). Prowadzi blog poświęcony przyprawom z perspektywy botaniki ekonomicznej oraz farmacji — gulosus.pl. Jest redaktorem naukowym serii wydawniczych “Acta Uroborosa” i “Botanika Ekonomiczna” oraz redaktorem naczelnym czasopism „Pharmacopola” i „ELIXIR”. Jest autorem / redaktorem naukowym następujących książek: Historia naturalna przypraw (2022), Człowiek jako lek i obiekt badań (2023), Epidemie — od historycznych postaci leku po COVID-19 (2021), Etnofarmakologia rogu jednorożca (2022), Historia medycyny i farmacji: szkice i eseje (2022), Wpływ alchemii na współczesny świat: farmacja, medycyna, kultura (2023). Od 2021 r. związany z marką Herbiness, gdzie zajmuje się oceną toksykologiczną olejków i mieszanek olejków eterycznych, opracowywaniem kart charakterystyki, certyfikatów alergenów i certyfikatów zgodności z IFRA. Zajmuje się również zgłaszaniem mieszanin olejków eterycznych do zespołu ECHA ds. ośrodków zatruć oraz pisaniem artykułów na temat bezpieczeństwa i chemizmu olejków eterycznych. Pełni również rolę konsultanta dla przemysłu kosmetycznego i żywnościowego oraz wykładowcy z zakresu toksykologii, fitochemii, prawa olejków eterycznych i etnofarmakologii.

Dr Radosław Pawłowski– chemik, technolog nanomateriałów, toksykolog sądowy, formulator kosmetyczny – specjalista układów emulsyjnych. Fitoterapeuta i towaroznawca zielarski. Saunamistrz z zamiłowaniem do kosmetyki saunowej. Właściciel firmy Gopher. Naturalnie prowadzącej warsztaty i szkolenia z zakresu wytwarzania kosmetyków botanicznych i naturalnych oraz edukacji zielarskiej.

Małgorzata Sokołowska - z wykształcenia antropolog, z zamiłowania indolog, z predyspozycji, wrażliwości oraz umiejętności naturoterapeuta. W latach 2004-2012 prowadziła zajęcia dydaktyczne i prace badawcze w Katedrze Etnologii i Antropologii Kulturowej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, od 2016 roku prowadziła warsztaty teoretyczne i praktyczne w dziedzinie aromaterapii, którą poznała dokładniej podczas pobytów we Francji, m.in. dzięki stypendium francuskiego Ministerstwa Edukacji. Jej dwie największe pasje – poznawanie człowieka i poznawanie roślin łączy zgłębiając i praktykując systemy lecznicze różnych kultur, etnobotanikę, biochemię, dzięki czemu wnikliwie i integracyjnie bada te zagadnienia. Fascynuje ją akupunktura w terapii traumy, odpręża robienie kosmetyków i zgłębianie receptur botanicznych.

Monika Michałowska - jest biolożką morza, absolwentką Środowiskowego Studium Doktoranckiego z Biologii i Oceanologii na Uniwersytecie Gdańskim. Kompozytorką zapachów, aromaterapeutką, fitoterapeutką. Pasjonatką olejków eterycznych oraz samodzielnie robionych, bezpiecznych kosmetyków. Wiedzę i kompetencje z zakresu fitoterapii uzupełniała na kursach: „Fitoterapii szczegółowej”, „Terapii biologicznych” oraz „Polskie rośliny w medycynie ekstremalnej i okresie głodu” prowadzonych przez dr. Henryka Różańskiego w Instytucie Medycyny Klasztornej.
Pomiędzy ukończeniem biologii morza a zwrotem w kierunku fitoterapii, przez niemal 10 lat zarządzała projektami w dużych organizacjach i zajmowała się doradztwem strategicznym z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR). Obecnie jej działalność koncentruje się wokół pracy z zapachami (opracowywanie zapachów funkcyjnych do produktów kosmetycznych) oraz edukacją z zakresu aromaterapii i bezpiecznego stosowania olejków eterycznych w życiu codziennym. Chętnie dzieli się wiedzą na AROMAwarsztatach oraz w mediach społecznościowych, m.in. na instagramowym profilu: _mikstury_

Anna Bober- Specjalistka dietetyki i fitoterapii. Zawodowo związana jest z ziołolecznictwem od 2012 roku. Prowadzi wykłady i szkolenia z zakresu medycyny ziołowej, aromaterapii oraz dietetyki, a także poradnictwo indywidualne. W swoim podejściu szczególny nacisk kładzie na badania kliniczne oraz najnowszą wiedzę z zakresu fitofarmakologii, nie zapominając jednocześnie o tradycyjnym ziołolecznictwie europejskim. Bliski jest jej także system medycyny chińskiej. Wykłada między innymi na kursie Zielarz/Fitoterapeuta w Warszawie. Prowadzi także zajęcia dla studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz na kierunku Naturoterapia w Górnośląskiej Wyższej Szkołe Przedsiębiorczości w Chorzowie. Stworzyła własną autorską Akademię Ziołolecznictwa Alchemilium: www.akademia.alchemilium.pl
Publikuje swoje artykuły w czasopismach takich jak: "Naturoterapia w praktyce", "Teczka naturoterapii" oraz "Charaktery". Jest absolwentką biotechnologii, antropologii kulturowej UAM oraz dwóch kierunków studiów podyplomowych na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Od ponad 12 lat jest aktywną uczestniczką szkoleń i konferencji w dziedzinie fitoterapii, tradycyjnego ziołolecznictwa, aromaterapii, medycyny chińskiej oraz dietetyki. Brała udział w licznych kursach specjalistycznych prowadzonych między innymi przez dra Henryka Różańskiego oraz Roberta Tisseranda. Należy do Sekcji Fitoterapii Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. Jest właścicielką Alchemilium, Ziołowo - Dietetycznego Laboratorium Zdrowia. Szczegóły drogi zawodowej można znaleźć na stronie: www.alchemilium.pl .

Marta Dul - Od ponad 20 lat interesuje i studiuje funkcjonowanie organizmu ludzkiego zgodnym z naturalnymi cyklami natury . Dietetyk, Zielarz, Fitoterapeuta, Aromaterapeuta, Akupunkturzysta, Mistrz Naturopata, Klasyfikator grzybów, Pasjonata Mykologii, Trener oddychania przeponowo-relaksacyjnego, Specjalista Uwalniania Emocji metodą EFT.
Od ponad 8 lat studiuje temat ZIOŁOLECZNICTWA i AROMATERAPII jako wspomaganie zdrowia. Zaczynała nauki w temacie u Dra Różańskiego, Iwony Konopackiej-Brud, Władysława Brud, uczestniczy w szkoleniach i konferencjach krajowych i międzynarodowych.
U dra Różańskiego ukończyła:
- stacjonarne szkolenie roczne zawodowe ZIELARZ FITOTERAPEUTA
- stacjonarne szkolenia 2 letnie TERAPIE BIOLOGICZNE
- roczne szkolenie FITOTERAPIA SZCZEGÓŁOWA
- roczne szkolenie TERAPIE BIOLOGICZNE z praktyką
- roczne szkolenie POLSKIE ROŚLINY W KRYZYSIE
Ukończyła również STUDIA PODYPLOMOWE: - ZIOŁA W PROFILAKTYCE I TERAPII na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu
Z powodzeniem stosuje aromaterapię prywatnie, w gabinecie u podopiecznych, również prowadzi wykłady i szkolenia w tym zakresie.
Od 7 lat szkoli się również w temacie Medycyny Chińskiej w dietetyce, ziołolecznictwie, aromaterapii... Stosując i przepisując mieszanki ziołowe czy olejkowe zwraca uwagę na termikę i smaki ziół, esencji roślin. TCM ukończyła u Dra Wandela -dietetykę i ziołolecznictwo, akupresurę, stosowanie moksy i stawianie baniek. Ukończyła również Akupunkturę z dwu letniej szkole Bartosza Chmielnickiego ACUART.
Fascynatka AROMAPUNKTURY – namaszczanie esencjami punktów akupunkturowych. Skutecznie wykorzystuje tą metodę u swoich podopiecznych i prowadzi wykłady w temacie.
Jest wykładowcą na kursach zawodowych NATUROPATA i ZIELARZ- FITOTERAPETRA w Akademia Naturalnego Życia Zdrowia
Jest członkiem :
- POLSKIEGO TOWARZYSTWA AROMATERAPEUTYCZNEGO
- POLSKIEGO TOWARZYSTWA ZIELARZY I FITOTERAPEUTÓW
- POLSKIEGO TOWARZYSTWA PRZYJACIÓŁ ŚW HILDEGARDY
Od ponad 10 lat prowadzi gabinet PORADNIA HARMONIA w Legnicy https://poradniaharmonia.pl/ , gdzie wspomagam podopiecznych w odzyskiwaniu zdrowia metodami naturalnymi.
Tworzy własne receptury ziołowe, dostępne w regularnej sprzedaży np. serię soli ziołowych wspomagających funkcje danych narządów : "SÓL ZYCIA". można je nabyć w sklepie internetowym : https://www.witnatura.pl .

Wymagane dokumenty
 • podpisana kopia dyplomu ukończenia studiów wyższych
 • oświadczenie o zgodności danych (dostępny w WPS po rejestracji)
 • umowa (dostępna w WPS po rejestracji)

Zobacz jak wygląda proces rekrutacji

Organizacja

Organizatorem studiów podyplomowych Przygotowanie pedagogiczne jest Centrum Kształcenia Podyplomowego AHE w Łodzi we współpracy z Polskim Uniwersytetem Wirtualnym.

 

ADRES

miejsce zjazdów i zajęć stacjonarnych:

Destylarnia Olejków i Hydrolatów
Instytut Roślin Olejkowych i Aromaterapii

ul.Leśna 2
44-284 Pstrążna
powiat rybnicki

woj. śląskie

Informacje dodatkowe

Rekrutacja na wszystkie kierunki w ofercie CKP prowadzona jest dwa razy w roku:

 • Rekrutacja na semestr zimowy - zapisy prowadzone w miesiącach czerwiec-wrzesień, planowany termin rozpoczęcia zajęć koniec października/początek listopada
 • Rekrutacja na semestr letni - zapisy prowadzone w miesiącach styczeń-luty, planowany termin rozpoczęcia zajęć koniec marca/początek kwietnia.