ul. Sterlinga 26, pokój K 019
90-212 Łódź
42 29 95 637
42 29 95 633
42 63 15 039
ckp@ahe.lodz.pl
Celem studiów podyplomowych w zakresie Opieka nad osobą starszą i administrowanie systemem opieki jest przygotowanie do pracy z ludźmi starszymi w placówkach opiekuńczych, domach pomocy społecznej, służbie zdrowia i ośrodkach opieki paliatywnej, a także w zakresie indywidualnej opieki domowej osób starszych. Uczestnik pozna specyfikę starości jako fazy życia oraz formy działań interwencyjnych i opieki nad osobami starszymi. Dzięki zajęciom metodycznym (praktycznym – ćwiczenia, warsztaty) uczestnicy poznają metody pracy i aktywizacji seniorów. Uczestnicy poznają zagadnienia z zakresu pracy socjalnej, pracy społecznej, poznają również zadania pracownika socjalnego. W trakcie studiów uczestnik zdobędzie umiejętności niezbędne do pracy z osobami starszymi, poparte gruntowną wiedzą gerontologiczną, pedagogiczną i psychospołeczną. Uczestnicy zdobędą także podstawowe kompetencje z obszaru administrowania i zarządzania pomocą społeczną dla osób starszych – zarówno w kontekście psychologiczno – pedagogicznym, jak również na płaszczyźnie teorii oraz praktyki organizacji i zarządzania.
AdresaciStudia podyplomowe Opieka nad osobą starsza i administrowanie systemem opieki kierujemy do osób pracujących lub przygotowujących się do pracy z ludźmi starszymi, a w szczególności do pracowników socjalnych, terapeutów zajęciowych, instruktorów kulturalno-oświatowych, pielęgniarek, pedagogów, animatorów aktywności oraz edukatorów zdrowia, psychologów, socjologów, lekarzy, osób zarządzających instytucjami pomocy społecznej. Absolwent tych studiów podyplomowych zatrudnienia może szukać jako pracownik socjalny w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Szczególnym adresatem studiów jest kadra kierownicza ośrodków pomocy społecznej pragnąca doskonalić swe kompetencje w zakresie zarządzania pomocą społeczną osobom starszym.
W programieProgram studiów podyplomowych Opieka nad osobą starsza i administrowanie systemem opieki obejmuje m.in. następujące zagadnienia:
- Psychologia starzenia się, problemów i potrzeb osób starszych
- Profilaktyka starości i adaptacji do niej
- Socjologia starości, zagrożeń i patologii starości i zjawisk
- Samorealizacja człowieka
- Polityka społeczna
- Prawo socjalne i opiekuńcze
- Opieka geriatryczna
- Aktywizacja społeczna
- Formy i metody pracy z człowiekiem starszym
- Organizacja pomocy społecznej osobom starszym i stowarzyszenia na rzecz osób starszych w Polsce i za granicą
- Kluczowe problemy zarządzania pomocą społeczną oraz współpracy ze środowiskiem lokalnym
- Współczesne tendencje w zarządzaniu i administrowaniu systemem pomocy osobom starszym
Wobec postępującego procesu starzenia się społeczeństwa, zagadnienia związane z opieką i aktywizacją osób trzeciego i czwartego wieku stają się coraz istotniejsze. Rynek usług dla seniorów staje się coraz szerszy i coraz bardziej wymagający, a opiekunowie odpowiednio wykształceni i przygotowani w zakresie pracy z osobami starszymi stają się specjalistami poszukiwanymi do pracy w placówkach państwowych i prywatnych zarówno w kraju, jak i za granicą.
Czas trwania2 semestry – 220 godzin
Organizacja zajęć będzie dostosowana do charakteru kształcenia zaocznego – zajęcia realizowane będą w czasie zjazdów weekendowych.
Opiekun merytorycznyprof. zw. dr hab. Olga Czerniawska (mentor naukowy)
dr Joanna Wawrzyniak (opiekun studiów)
KadraWśród naszej kadry prowadzącej zajęcia na studiach podyplomowych Opieka nad osobą starszą i administrowanie systemem opieki m. in.:
prof. zw. dr hab. Olga Czerniawska – znana w świecie, czołowa przedstawicielka polskiej andragogiki i gerontologii, autorka ok. 200 rozpraw naukowych (w tym 7 książek) z zakresu podejmowanej problematyki, wieloletni członek Rady Administracyjnej AIUTA (międzynarodowe stowarzyszenie uniwersytetów trzeciego wieku w Paryżu), propagatorka badań biograficznych w zakresie edukacji dorosłych, inicjatorka powstania łódzkiego oddziału Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego, wieloletni profesor i kierownik w Zakładzie Oświaty Dorosłych UŁ, obecnie kierownik Katedry Andragogiki i Pracy Socjalnej AHE w Łodzi.
dr Elżbieta Woźnicka – andragog, pedagog społeczny, adiunkt w Katedrze Andragogiki i Pracy Socjalnej i prodziekan kierunku Pedagogika AHE w Łodzi, członek Akademickiego Towarzystwa Andragogicznego i Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego, czynny pedagog – praktyk, inicjatorka kampanii społecznych o profilu profilaktycznym (m.in. „Uczeń też człowiek” – cykliczna kampania pod patronatem MEN), konferencji naukowych (m.in. międzynarodowa konferencja Tożsamość społeczno-kulturowa głuchych, WSHE, 2007) oraz konferencji edukacyjnych dla środowiska oświatowego.
dr Joanna Wawrzyniak – adiunkt w Katedrze Andragogiki i Pracy Socjalnej Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi, doktor pedagogiki specjalizująca się w problematyce starości i związanych z tą fazą życia zagadnieniami socjologicznymi i psychologicznymi, jak funkcjonowanie społeczne, stereotypizacja, dyskryminacja, style życia w starości i na emeryturze, a także: pamięć, wspomnienia, procesy adaptacyjne, rozwój. Badania biograficzne, zagadnienia aktywności, stylu życia ludzi starszych, ich edukacja oraz wizerunek w społeczeństwie stanowią główny obszar jej zainteresowań naukowych i badań. Jest autorką publikacji głównie z zakresu gerontologii i andragogiki, redaktorką prac zbiorowych o tematyce pedagogicznej, autorką monografii: Oblicza starości. Biografia jako źródło czynników adaptacyjnych (2009). Współpracuje z Uniwersytetem Trzeciego Wieku przy AHE w Łodzi oraz WSHE w Sieradzu.
dr Katarzyna Wypiorczyk-Przygoda – pedagog, specjalista andragogiki, adiunkt w Katedrze Andragogiki i Pracy Socjalnej Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi, autorka projektów badawczych i publikacji z zakresu edukacji dorosłych.
dr Andrzej Zbonikowski – psycholog, st. wykładowca w Katedrze Psychologii AHE w Łodzi, trener umiejętności psychospołecznych, zajmuje się psychologią rozwoju osobowości na przestrzeni całego życia (zwł. problematyką samorealizacji), psychologią edukacji i doradztwa zawodowego. Absolwent studiów podyplomowych w zakresie Pedagogiki twórczości, członek Narodowego Forum Doradztwa Kariery. Od wielu lat wykładowca na studiach podyplomowych AHE w Łodzi oraz UŁ.
Wymagane dokumenty- kopia podpisanego dyplomu ukończenia studiów wyższych
- formularz zgłoszeniowy
Organizatorem studiów podyplomowych Opieka nad osobą starszą i administrowanie systemem opieki
jest Centrum Kształcenia Podyplomowego Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.
Rekrutacja prowadzona jest dwa razy w roku w terminach:
- czerwiec-wrzesień – Rekrutacja na semestr zimowy
- styczeń-luty – Rekrutacja na semestr letni