Oligofrenopedagogika
ul. Sterlinga 26, pokój K 019
90-212 Łódź
42 29 95 637
42 29 95 633
42 63 15 039
ckp@ahe.lodz.pl
Celem studiów podyplomowych Oligofrenopedagogika jest wyposażenie słuchaczy w wiedzę i umiejętności potrzebne do podejmowania skutecznych działań edukacyjnych i rewalidacyjnych w stosunku do osób z niepełnosprawnością intelektualną w różnym stopniu, od lekkiego do głębokiego.
AdresaciStudia podyplomowe w zakresie Oligofrenopedagogiki adresujemy do osób pragnących zdobyć przygotowanie do pracy w szkołach i ośrodkach specjalnych – sprofilowanych na kształcenie osób z niepełnosprawnością intelektualną, a także w oddziałach integracyjnych szkół ogólnodostępnych oraz w placówkach pracy z dorosłymi.
W programieProgram studiów podyplomowych Oligofrenopedagogika obejmuje zagadnienia związane z:
- koncepcjami edukacji osób z upośledzeniem umysłowym (słuchacz stosuje je w planowaniu pracy dydaktyczno-wychowawczej);
- diagnozą potrzeb edukacyjnych uczniów o obniżonej, w różnym stopniu, sprawności intelektualnej;
- metodami i technikami wspierającymi rozwój dzieci z upośledzeniem umysłowym w różnym stopniu;
- zastosowaniem zasady indywidualizacji w usprawnianiu psycho – społecznym swoich uczniów oraz wyborem metod i form pracy.
Szczegółowe treści kształcenia zgodne są z wykazem zagadnień zawartych w Standardach przygotowujących do wykonywania zawodu nauczyciela (zał. do Rozp. MNiSW z dn. 17.01.2012).
KorzyściUkończenie studiów podyplomowych w zakresie Oligofrenopedagogiki pozwoli na:
- uzyskanie przygotowania do pracy z osobami z niepełnosprawnością intelektualną na różnych stopniach głębokości – w placówkach i szkołach specjalnych oraz w oddziałach integracyjnych szkół masowych,
- uzyskanie przygotowania do pracy w placówkach dla osób z niepełnosprawnością intelektualną – takich jak warsztaty pracy chronionej, warsztaty terapii zajęciowej, domy pomocy społecznej, placówki dziennego pobytu i in.
3 semestry – 345 godzin (w tym 65 h zajęć praktycznych i wizyt studyjnych w placówkach) + 55 godzin praktyk samodzielnych słuchacza
Opiekun merytorycznydr Andrzej Zbonikowski
mgr Janina Bucka
KadraWśród naszej kadry m.in.:
dr Violetta Florkiewicz – pedagog, oligofrenopedagog, logopeda, III stopień specjalizacji w zakresie logopedii, konsultant ds. Terapii pedagogicznej w WODN, specjalista w zakresie metodyki pracy z uczniem z niepełnosprawnością intelektualną oraz specyficznymi trudnościami w uczeniu się, autorka programów studiów podyplomowych Oligofrenopedagogika i Terapia pedagogiczna z elementami logopedii, autorka licznych artykułów w czasopismach pedagogicznych oraz publikacji Terapia pedagogiczna – scenariusze zajęć, posiada bogate doświadczenie edukatorskie, autorka licznych projektów – realizowanych w ramach grantów.
mgr Renata Kosińska-Graf – oligofrenopedagog, logopeda, ekspert MEN ds. uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, wieloletni dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych, bogate doświadczenie w pracy z dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną, doświadczony i czynny oligofrenopedagog.
mgr Elżbieta Cieślak – pedagog, oligofrenopedagog, wieloletni wizytator Kuratorium Oświaty w obszarze kształcenia uczniów z niepełnosprawnością intelektualną, biegła znajomość prawa oświatowego w zakresie kształcenia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi doświadczony oligofrenopedagog, głównie w kontekście pracy z dzieckiem z głęboką niepełnosprawnością intelektualną.
mgr Anna Tomaszewska – tyflopedagog, oligofrenopedagog, specjalista wczesnego wspomagania rozwoju dzieci z głębszą niepełnosprawnością intelektualną, wieloletni dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych dla Dzieci Niewidomych i Niedowidzących, bogate doświadczenie edukatorskie, doświadczony i czynny tyflopedagog.
Wymagane dokumenty- podpisana kopia dyplomu ukończenia studiów wyższych
- formularz zgłoszeniowy
- kserokopia dowodu osobistego
- potwierdzenie przygotowania pedagogicznego
Organizatorem studiów podyplomowych w zakresie Oligofrenopedagogiki jest Centrum Kształcenia Podyplomowego AHE w Łodzi.
Informacje dodatkoweRekrutacja prowadzona jest dwa razy w roku w terminach:
- czerwiec-wrzesień – Rekrutacja na semestr zimowy
- styczeń-luty – Rekrutacja na semestr letni