Fitoterapia i podstawy farmakologii klinicznej
CAŁKOWITY KOSZT STUDIÓW: 3 200 PLN
Celem studiów jest zdobycie wiedzy teoretycznej i praktycznej w zakresu ziołolecznictwa i farmakologii klinicznej. Przedstawienie roli pielęgniarki w leczeniu, rozpoznawaniu, profilaktyce zmian chorobowych u pacjentów leczonych ambulatoryjnie lub hospitalizowanych poprzez stosowanie metod farmakologicznych i fitoterapii. Zapoznanie się z metodami bezpiecznego stosowania, przechowywania, aplikowania preparatów ziołowych i farmakologicznych. Zdobycia umiejętności w zakresie racjonalnego samoleczenia, interakcji między surowcami pochodzenia farmakologicznego a roślinnego. Przedstawienie receptariusza z zakresu surowców leczniczych, określenie podobieństw i różnic polegających na prowadzeniu terapii tych samych jednostek chorobowych środkami farmakologicznymi i ziołowym. Przeprowadzenie warsztatów praktycznych dotyczących receptury surowców leczniczych, sporządzanie mieszanek leczniczych oraz kosmetyków.
AdresaciStudia skierowane są do absolwentów studiów licencjackich lub magisterskich, obecnych lub przyszłych pielęgniarek, personelu medycznego chcącego usystematyzować i zgłębić wiedzę z zakresu fitoterapii i farmakologii klinicznej.
W programie- Anatomia i fizjologia
- Podstawy chemii i botaniki
- Przygotowywanie receptury zielarskiej w zakresie wybranych jednostek chorobowych,
- Przygotowywanie receptury kosmetycznej
- Podstawy farmakognozji
- Fitoterapia w wybranych jednostkach chorobowych
- Interakcje farmo i farmakognostyczne w wybranych jednostek chorobowych
- Podstawy dietetyki, konopie siewne w praktyce klinicznej
- Racjonalna fito i farmakoterapia opieka nad pacjentami żywionymi pozajelitowo i dojelitowo
- Fito i farmakoterapia w pediatrii
- Rola pielęgniarki w leczeniu, rozpoznawaniu, profilaktyce wybranych jednostek chorobowych
- Samoleczenie i bezpieczna opieka nad pacjentami w praktyce pielęgniarskiej
- Seminarium dyplomowe
Uczestnicy kierunku nabędą w toku kształcenia:
- Wiedzę w zakresie bezpieczeństwa stosowania fitoterapii;
- interakcji, różnic między farmakologią, a fitoterapią, monitorowania działań niepożądanych farmakologicznych i fitoterapeutycznych;
- wiedzę teoretyczną i praktyczną w zakresie żywienia pozajelitowego I dojelitowego oraz opieki nad pacjentem z uwzględnieniem surowców pochodzenia naturalnego;
- wiedzę na temat farmakoterapii i fitoterapii kobiet w ciąży oraz dzieci;
- wiedzę na temat podstaw botaniki, chemii, anatomii, fizjologii;
- poznają wymogi i procedury, którym podlegają pracownie żywienia pozajelitowego;
- poznają procedury zgłaszania działań niepożądanych, postępowania z lekiem niezgodnym, wydawania antybiotyków, gospodarki lekiem;
- nabywają wiedzę w zakresie bezpiecznego leczenia, diagnozowania wybranych jednostek chorobowych, praktycznego samoleczenia.
Po ukończeniu kształcenia absolwent kierunku:
- Umie zdiagnozować wybraną jednostę chorobową;
- potrafi świadomie i bezpiecznie dobierać schemat leczenia, biorąc pod uwagę interakcję ziół i leków syntetycznych;
- potrafi samodzielnie sporządzać mieszanki ziołowe (odwary, napary, maści);
- potrafi doradzać w zakresie profilaktyki stosowania ziół w wybranych jednostkach chorobowych;
- potrafi zaproponować alternatywę dla terapii farmakologicznej;
- potrafi trafnie dobierać dawki i przeparaty.
2semestry (200 godzin)
Opiekun merytorycznydr n. med. Natalia Wysocka-Sendkowska - farmaceuta, absolwentka Uniwersytety Medycznego w Łodzi. W 2012 r .obroniła doktorat na Wydziale Lekarskim, w 2017 r. ukończyła specjalizację w zakresie farmacji szpitalnej. Autorka programów kształcenia, promotor, recenzent prac dyplomowych w zakresie pielęgniarstwa, wykładowca. Od wielu lat związana z zielarstwem, fitoterapią w medycynie. Prowadzi szkolenia dla pielęgniarek w szpitalach i innych placówkach opieki zdrowotnej.
KadraW naszej kadrze znajdują się specjaliści z zakresu nauk medycznych i farmaceutycznych, praktycy, a także osoby związane z takimi instytucjami, jak Szpitale, POZ, Domy Opieki społecznej, Centra Rehabilitacji, Apteki.
mgr farm. Krzysztof Jóźwiak – Jest absolwentem Uniwersytetu Łódzkiego kierunek biologia, a także Uniwersytetu Medycznego w Łodzi kierunek farmacja. Po ukończeniu studiów prowadził zajęcia na uniwersytecie Medycznym w Łodzi na kierunku biotechnologia z: Fizjologii porównawczej, Neurobiologii Molekularne, Metodologia Badań Klinicznych, jest współautorem skryptów w zakresie biotechnologi medycznej.
mgr farm. Sylwia Kosiada – Farmaceuta, absolwentka Uniwerytety Medycznego w Łodzi, Kierownik apteki. Od lat związana z medycyną naturalną, ziołolecznictwem. Ukończyła szkolenie w zakresie dietetyki, udziela porad i konsultuje pacjentów.
mgr farm. Anna Syska – Farmaceuta, absolwentka Uniwerytety Medycznego w Łodzi, Kierownik apteki. Wraz z dr n.med. Natalią Wysocką-Sendkowską prowadziła innowacyjny projekt dotyczący wpływu interakcji lekowych u pacjentów geriatrycznych. Od wielu lat związana z pomocą farmaceutyczną w Domach Opieki Społecznej, pasjonatka fitoterapii i zdrowego odżywiania.
mgr farm. Milena Korczak – Farmaceuta, wykładowca. Udziela porad pacjentom w aptece, szkoli personel medyczny. Obecnie kończy doktorat na Wydziale Farmaceutycznym. Jest kierownikiem hurtowni farmaceutycznej.
mgr Dorota Gruziel – Fizjoterapeuta, absolwentka Uniwersytety Medycznego w Łodzi, współautorka projektu badawczego z zakresu fizjoterapii pacjentów paliatywnych. Jest autorką artykułów w zakresie fizjologii człowieka i doktorantką na Wydziale Lekarskim.
Wymagane dokumenty- podpisana kopia dyplomu ukończenia studiów wyższych
- oświadczenie o zgodności danych (dostępny w WPS po rejestracji)
- umowa (dostępna w WPS po rejestracji)
Jak wygląda proces rekrutacji? https://tiny.pl/r1z5v
OrganizacjaOrganizatorem studiów podyplomowych Fitoterapia i podstawy farmakologii klinicznej jest Centrum Kształcenia Podyplomowego we współpracy z Polskim Uniwersytetem Wirtualnym.
Informacje dodatkoweRekrutacja na wszystkie kierunki w ofercie CKP prowadzona jest dwa razy w roku:
- Rekrutacja na semestr zimowy - zapisy prowadzone w miesiącach czerwiec-wrzesień, planowany termin rozpoczęcia zajęć koniec października/początek listopada
- Rekrutacja na semestr letni - zapisy prowadzone w miesiąch styczeń-luty, planowany termin rozpoczęcia zajęć koniec marca/początek kwietnia