Wyposażenie pielęgniarki, położnej w profesjonalną wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne do prowadzenia edukacji terapeutycznej mającej na celu poprawę jakości życia osoby chorej na cukrzycę.
Łączna liczba godzin przeznaczonych na realizację programu kursu specjalistycznego w kontakcie z wykładowcą/opiekunem stażu wynosi 160 godzin dydaktycznych:
*zajęcia teoretyczne – 96 godzin
*zajęcia praktyczne – 64 godziny
Kserokopia prawa wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej
1. Ustalanie diagnozy w zakresie możliwości samokontroli i samoopieki chorego na cukrzycę, jego rodziny i środowiska.
2. Metodyczne opracowanie i realizowanie edukacji terapeutycznej w oparciu o strukturę programową wobec chorych na cukrzycę: dorosłych i dzieci oraz kobiet w ciąży z uwzględnieniem edukacji ich rodzin/opiekunów.
3. Określenie zapotrzebowania energetycznego chorych na cukrzycę dorosłych, dzieci i kobiet w ciąży, zapotrzebowania na wymienniki węglowodanowe i białkowo-tłuszczowe oraz poradnictwo w zakresie żywienia na podstawie obowiązujących wytycznych Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.
4. Prowadzenie poradnictwa w zakresie samokontroli i samoopieki oraz profilaktyki powikłań wobec chorego na cukrzycę dorosłego, dziecka i kobiety w ciąży.
5. Doraźna modyfikacja stałej dawki leczniczej insuliny szybko i krótko działającej oraz edukacja chorych i ich rodzin w tym zakresie.
6. Monitorowanie jakości życia chorych na cukrzycę.