Data dodania: | Data aktualizacji:

Dodane przez asia.pietras -

Chcąc zdobyć wymarzoną pracę miej na uwadze, że wiąże się ona często z niższymi zarobkami i zaczynaniem od zera pośród doświadczonych współpracowników. Rynek pracy nie jest łaskawy dla nowicjuszy w żadnej branży, a wręcz przeciwnie, oczekiwania najlepszych pracodawców są wysokie, dlatego wiele osób nie decyduje się na przekwalifikowanie. Nie warto jednak poddawać się, ale postawić wszystko na jedną kartę i podążać za marzeniami, żeby w podeszłym wieku nie zastanawiać się, jakby to było w przypadku obrania innej ścieżki zawodowej. Jakie kroki podjąć, by odnaleźć wymarzoną pracę? Jak napisać życiorys, by praca marzeń była na wyciągnięcie ręki?

Praca marzeń, czyli jaka?

Podobno nie będzie musiał pracować ani jednego dnia w swoim życiu ten, kto wykonuje wymarzoną pracę. Dla każdego praca marzeń oznacza coś innego, dlatego na spokojnie zastanów się nad następującymi kwestiami:

- Jakie formy pracy są najbardziej optymalne dla Ciebie?

Przy odpowiedzi na to pytanie, weź pod uwagę swój styl życia, który determinuje preferencje. Niektórzy lubią poukładany rytm dnia, czyli pracę w stałych godzinach i dniach tygodnia. Inni natomiast wolą elastyczny czas pracy, który pozwala na załatwianie np. osobistych spraw lub wizytę w fitness klubie w godzinach porannych. Warto też przemyśleć, czy odpowiada Ci praca zmianowa i czy jesteś w stanie wykonywać obowiązki w godzinach nocnych lub późnym wieczorem, zwłaszcza jeśli masz dziecko, którym trzeba się opiekować po powrocie ze żłobka lub przedszkola.

Kolejna sprawa do rozważenia, to Twoja dostępność w weekendy, a mianowicie, czy praca w soboty, a zwłaszcza w niedziele nie będzie kolidowała z życiem rodzinnym.

- Jakie są Twoje preferencje dotyczące trybu pracy?

Interesuje Cię praca stacjonarna, czy mobilna? Wolisz pracę siedzącą, czy chcesz pozostać w ruchu? Ruch nie musi oznaczać wykonywania pracy mobilnej, czyli np. zawodu przedstawiciela handlowego, ponieważ nie każdy posiada wysoko rozwinięte umiejętności sprzedażowe, a co ważniejsze, nie ma sensu zmuszać się do nabywania takich kompetencji, jeśli nie lubisz pracy z ludźmi. Jeśli nie możesz znieść myśli o siedzeniu za biurkiem i patrzeniu w ekran monitora przez 8 godzin, a masz odpowiednie wykształcenie, możesz wybrać pracę w placówce edukacyjnej, aptece lub gastronomii.

- Czy praca na etacie jest Twoją pracą marzeń?

Praca na etacie nie jest dla każdego, ponieważ są osoby, które wolą być same dla siebie szefem i nie rozliczać się przed nikim z wykonywanych obowiązków. Nie musisz od razu zakładać kilkuosobowej firmy. Wystarczy, że zaczniesz od jednoosobowej działalności gospodarczej, która pozwoli Ci na stopniowe zwiększanie zasięgów i stale rosnącą liczbę zadowolonych klientów.

- Lubisz stały kontakt z ludźmi?

Jeśli odpowiesz na to pytanie twierdząco, to z pewnością jesteś osobą komunikatywną i nie sprawiają Ci problemu rozmowy z ludźmi o zróżnicowanych typach osobowości. Pamiętaj jednak, że długoletnia praca na stanowiskach wymagających ciągłej styczności z innymi osobami np. uczniami, pacjentami, klientami, może prowadzić do wypalenia zawodowego.

Dla introwertyków konieczność nieustających konwersacji z innymi, to nie praca marzeń, a prawdziwa udręka, dlatego jeśli cenisz sobie minimalny kontakt z ludźmi, w szczególności nieznajomymi, skieruj uwagę na obszar IT, e-commerce, księgowość i wykonywanie tłumaczeń pisemnych bądź redagowanie treści dla różnych mediów.

- Praca marzeń a Twoja pasja

Dobrze jest rozgraniczyć 2 rzeczy, a mianowicie to, że coś Ci dobrze „wychodzi”, nie jest równoznaczne z tym, że musisz poszukiwać pracy marzeń w tej dziedzinie. Jeśli potrafisz gotować i każdego zachwyca Twój kunszt kulinarny, ale Ty niekoniecznie lubisz spędzać czas przy kuchennym blacie, to praca szefa kuchni nie będzie dobrym wyborem.

Rób, to co sprawia Ci przyjemność do tego stopnia, że nie odczuwasz upływającego czasu. Tak w skrócie można by opisać pracę marzeń. Gdy lubisz fotografować i znasz wiele tajników wykonywania dobrych kadrów, zastanów się nad założeniem własnego studia fotograficznego. Potrafisz wykonywać perfekcyjny makijaż i jest to dla Ciebie nie lada frajda? Zacznij od wykonywania make-up okazjonalnych dla znajomych i pochwal się efektami swojej pracy w social mediach, a ilość Twoich klientek zacznie się zwiększać z miesiąca na miesiąc.

- Czy potrzebujesz są dodatkowych kwalifikacji?

Jeśli Twoja dotychczasowa ścieżka zawodowa okazała się nietrafiona, a Ty czujesz, że zmuszasz się do wykonywania obecnych obowiązków lub chcesz się przekwalifikować, bo od dawna marzysz o pracy w zupełnie innej branży, sprawdź, czy musisz posiadać dyplom ukończenia danego kierunku studiów. Zastanów się, czy znajdziesz czas i siłę na podjęcie nauki na zaocznych studiach I lub II stopnia. Być może wizja spędzania weekendów na uczelni, pisania pracy końcowej i nauki do sesji okaże się dla Ciebie na tyle odpychająca, że nie zdecydujesz się na podjęcie nauki.

By praca marzeń zagościła w Twoim życiu możesz rozważyć przekwalifikowanie się dzięki kilkumiesięcznym kursom doszkalającym oraz studiom podyplomowym, które najczęściej trwają jedynie 2 semestry, a zjazdy odbywają się nie częściej niż 2 razy w miesiącu.

- Czego oczekujesz od swojej pracy marzeń?

Dla niektórych najważniejszym czynnikiem decydującym o atrakcyjności pracy są wysokie zarobki, a dla innych sława i rozpoznawalność. Pamiętaj, że za cenę wysokiej comiesięcznej wypłaty możesz zapłacić permanentnym stresem, dlatego przemyśl, czy akceptujesz życie w ciągłym napięciu. Jeśli wybrane zajęcie wymaga eksponowania życia zawodowego i swojego wizerunku w sieci np. poprzez dokumentowanie własnych dokonań na FB, musisz liczyć się z krytyką, negatywnymi, a nawet krzywdzącymi opiniami na temat Twojej działalności lub/i Twojej osoby.

- Jakie są Twoje naturalne predyspozycje, które pomogą Ci wykonywać wybrany zawód?

W wyborze odpowiedniego zajęcia uwzględnij swoje wrodzone predyspozycje, ponieważ spędzanie 40 godzin tygodniowo na stanowisku nieodpowiadającym Twojemu temperamentowi będzie prawdziwą udręką i nie pozwoli Ci w pełni rozwinąć własnego potencjału. Wyobraź sobie księgowego, który z natury jest roztargniony, ma tysiąc pomysłów na minutę i tryska trudną do okiełznania energią – z pewnością taka osoba nie odczuwałaby żadnej satysfakcji z monotonnej i niewymagającej zasobów kreatywności pracy przy księgowaniu faktur. Praca marzeń powinna być "skrojona na Twoją miarę", dlatego usiądź i na spokojnie przemyśl, jakie mocne i słabe strony posiadasz.

- Na jakie perspektywy zawodowe liczysz po upływie kilku lat wykonywania pracy marzeń?

Gdy praca marzeń oznacza dla Ciebie pięcie się po szczeblach kariery, zdobywanie awansów i większej odpowiedzialności, zastanów się, czy jest to możliwe w wybranym zawodzie. Nie każda branża daje możliwość objęcia stanowiska kierownika czy managera.

Ile chcesz zarabiać po 5, 10,15 latach pracy wraz ze wzrostem doświadczenia? Porozmawiaj z fachowcami w wybranej przez Ciebie dziedzinie i zorientuj się, jaka pensja jest realna do osiągnięcia. Może się okazać, że poziom wynagrodzeń w danej branży nie jest dla Ciebie akceptowalny, a więc nie jest to Twoja praca marzeń.

Jak napisać CV, by zainteresować potencjalnego pracodawcę?

Nie zdobędziesz pracy marzeń bez dobrego curriculum vitae chyba, że Twoim celem jest założenie własnej działalności. Jeśli chcesz konkurować z kilkoma lub nawet kilkudziesięcioma kandydatami, to musisz sprawić, by Twoje cv nie zostało odrzucone już na etapie selekcji dokumentów dokonywanej przez rekrutera. Włóż serce w tworzenie życiorysu, by praca marzeń stała się coraz bardziej realna.

- przygotuj przejrzyste i estetycznie wyglądające cv

Zależnie od ilości czasu i Twoich umiejętności stwórz życiorys na podstawie dostępnych w internecie szablonów lub opracuj swój własny projekt. Najważniejsza jest treść dokumentu, niemniej jednak jego niechlujne wykonanie nie będzie działało na Twoją korzyść. Zadbaj o takie szczegóły, jak ujednolicenie typu czcionki, czy zachowanie jednakowych odstępów między poszczególnymi sekcjami.

- wstaw aktualne zdjęcie

Bez względu na to, czy pracą marzeń jest dla Ciebie praca w banku, czy w przedszkolu, umieść zdjęcie, które przedstawia Ciebie jako osobę profesjonalną i poważnie traktującą przyszłego pracodawcę. Nie musisz pozować do takiej fotografii w garniturze, czy białej bluzce z kołnierzykiem. Ważny jest schludny wygląd zgodnie z zasadą „jak Cię widzą, tak Cię piszą”.

- dopasuj życiorys do oferty pracy

Jeśli masz przygotowane bazowe cv, możesz dostosować treść dokumentu do interesującego Cię ogłoszenia. Zapoznaj się z listą wymagań dla pracownika i zakresem obowiązków. Jeśli chcesz się przekwalifikować i zadania wykonywane w Twojej aktualnej pracy są odmienne od tych, które wykonuje się w wymarzonym przez Ciebie zawodzie, to nic straconego, ponieważ z powodzeniem możesz konkurować z osobami pracującymi kilka lat w danej profesji.

Pamiętaj, że rekruter przegląda dziennie nawet kilkadziesiąt zgłoszeń od zainteresowanych kandydatów, dlatego musisz wyłuszczyć swoje atuty na początku cv, jeśli nie możesz pochwalić się doświadczeniem odpowiadającym potrzebom pracodawcy.

Jak to zrobić?

Wstaw podsumowanie zawodowe

Na początku życiorysu zamieść podsumowanie zawodowe, w którym w 3-4 zdaniach opiszesz swoje kompetencje i osiągnięcia mogące przełożyć się na pozytywne efekty pracy na nowym stanowisku. Informacje zawarte w profilu zawodowym powinny być konkretne i warto uzupełnić je o liczby oraz procenty, jeśli efektem Twojej dotychczasowej pracy był np. wzrost sprzedaży. Pochwal się dokonaniami mogącymi przykuć uwagę rekrutera np. wprowadzonymi przez siebie usprawnieniami, które przyspieszyły wykonywanie pewnych czynności.

Postaraj się wzbudzić zainteresowanie osoby czytającej cv i chęć zaproszenia Cię na rozmowę kwalifikacyjną. Pamiętaj - to Twoje cv i Twoje kilka sekund na przykucie uwagi rekrutera, więc nie zmarnuj swojej szansy na pracę marzeń.

Wyróżnij kompetencje kluczowe z punktu widzenia pracodawcy

Jeśli Twoje kwalifikacje (certyfikaty poświadczające znajomość języka obcego) lub umiejętności (dobra znajomość programów graficznych) są zbieżne ze stanowiskiem, na które aplikujesz, koniecznie zawrzyj te informacje w odrębnej sekcji cv o nazwie „kluczowe kompetencje” tak, by nie pozostały niezauważone. Być może jesteś w posiadaniu świadectwa studiów podyplomowym o kierunku nawiązującym do oferowanej posady? Obowiązkowo wspomnij o tym na samym szczycie sekcji odnoszącej się do Twojego wykształcenia.

Czy warto pisać list motywacyjny?

Część adresatów nie czyta listów motywacyjnych, ale mimo to warto poświęcić czas na jego napisanie, ponieważ zawsze istnieje prawdopodobieństwo, że rekruter zechce sprawdzić, dlaczego interesuje Cię praca w tej konkretnej firmie. Zadaniem listu motywacyjnego nie jest powielanie informacji, których dostarcza cv, a ich uzupełnienie i rozbudowanie. Wskaż, dlaczego aplikujesz na to stanowisko i czemu to właśnie Ciebie miałby zatrudnić pracodawca. Im więcej zrobisz, by zdobyć pracę marzeń, tym szybciej przestanie być ona jedynie marzeniem.