Dla wielu osób ukończenie studiów z zakresu nauk społecznych jak psychologia czy pedagogika to dopiero początek drogi zawodowej. Realia panujące wśród psychologów, pedagogów, nauczycieli, wychowawców wymagają ciągłego doskonalenia się, nabywania nowych kwalifikacji. Ważne, aby nie podejmować decyzji o rozpoczęciu studiów podyplomowych na oślep, ale by rozpoznać potrzeby rynku pracy. Alternatyw jest mnóstwo i łatwo się w tym pogubić. Ostatnio w polu zainteresowań wielu osób pojawiły się studia podyplomowe z integracji sensorycznej. 

Co to jest integracja sensoryczna?

Integracja sensoryczna to zdolność do odczuwania, rozumienia i przyswajania informacji, które codziennie odbieramy za pomocą zmysłów. Przekaz, który dociera do mózgu zostaje rozpoznawany i zinterpretowany na podstawie wcześniejszych doświadczeń. W ten sposób powstaje reakcja organizmu na konkretną sytuację. Kiedy wszystko funkcjonuje prawidłowo dziecko sprawnie porusza się, adekwatnie odbiera bodźce z zewnątrz i zachowuje się odpowiednio do sytuacji. Mózg bez zakłóceń interpretuje informację pochodzącą ze zmysłów, łączy je z wcześniejszymi doświadczeniami i wywołuje odpowiednią reakcję. Prawidłowa integracja sensoryczna ma kolosalny wpływ na rozwój malucha, powodzenia w sferze edukacyjnej jak i społecznej, co przekłada się na samoocenę i satysfakcję życiową. Bardzo ważne, aby w otoczeniu dziecka- w żłobku, przedszkolu, szkole, poradni były wykwalifikowane osoby potrafiące dostrzec nieprawidłowości procesów przetwarzania i w porę zdiagnozować zaburzenia integracji sensorycznej.

Na rynku jest aktualnie ogromne zapotrzebowanie na terapeutów integracji sensorycznej. Ze względu na coraz większą świadomość u kolejnych dzieci diagnozuje się zaburzenia integracji sensorycznej. Liczba osób zainteresowanych diagnozą i terapią SI ciągle rośnie, przez co obserwuje się przeciążenie wszelkich poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz prywatnych gabinetów integracji sensorycznej, a terminy wizyt planowane są na długie miesiące.

 

Wytyczne do prowadzenia gabinetu SI 

Terapia integracji sensorycznej cieszy się ogromną popularnością i jest odpowiedzią na zaburzenia przetwarzania u dzieci. Terapia taka powinna odbywać się w bezpiecznym gabinecie wyposażonym w certyfikowane pomoce stymulujące zaburzone funkcje np. chusty, huśtawki, hamaki, poduchy, ścianki umożliwiające wspinaczkę itd. Chcąc założyć własny gabinet SI należy przestrzegać bardzo konkretnych wytycznych dotyczących atestowanego sprzętu oraz wielkości sal i kwalifikacji terapeuty. Należy zwrócić również uwagę na to, by dziecko miało możliwość swobodnie się poruszać. Bardzo ważną kwestią jest oświetlenie, które powinno być zorganizowane w taki sposób, by nie wpływało negatywnie na dzieci z nadwrażliwością wzrokową. Warto też dodać, że zajęcia takie odbywają się w trybie indywidualnym, zazwyczaj rekomenduje się raz, dwa razy w tygodniu po 60 minut. Tylko systematyczne uczestnictwo w terapii daje możliwość usprawnianie pracy zmysłów i lepsze funkcjonowanie w codzienności.

 

Jak zostać terapeutą SI?

Przed rozpoczęciem terapii, należy przygotować diagnozę integracji sensorycznej. Wykwalifikowany terapeuta posiada uprawnienia do jej wystawienia. Przeprowadza wywiad, konkretne próby, testy i w ten sposób określa zakres i stopień zaburzeń SI. Aby prowadzić terapię należy ukończyć studia z zakresu fizjoterapii, psychologii lub pedagogiki. Dodatkowo jednak, by uzyskać kwalifikacje terapeuty SI należy ukończyć co najmniej drugi stopień kursu integracji sensorycznej lub studia podyplomowe z zakresu integracji sensorycznej.

 

Ile zarabia terapeuta SI?

Terapeuta integracji sensorycznej może pracować w różnorodnych miejscach. Szczególnie poszukiwani są pracownicy do przedszkoli, szkół, poradni psychologiczno-pedagogicznych czy innych placówek specjalistycznych. Istnieje również możliwość założenie własnego gabinetu integracji sensorycznej. Wynagrodzenie terapeuty SI uzależnione jest od miejsca zatrudnienia - w państwowych placówkach terapeuta otrzymuje wynagrodzenie odgórnie określone zgodne z Kartą Nauczyciela, w prywatnych gabinetach ceny 60 minut terapii SI wahają się od 60 do 120 zł.

 

Jesteś zainteresowany uzyskaniem kwalifikacji terapeuty SI?

Sprawdź studia podyplomowe z zakresu Diagnozy i terapii integracji sensorycznej.

 

Autor(ka): 

Sylwia Anglart


https://www.facebook.com/psychologdzieciecya/

Psycholog, pedagog, oligofrenopedagog, terapeuta TSR. Posiada doświadczenie w pracy na wszystkich etapach edukacyjnych, w placówkach ogólnodostępnych z oddziałami integracyjnymi- pracowała w warszawskich przedszkolach, szkołach podstawowych, liceum, poradni psychologiczno-pedagogicznej. Prowadzi zarówno zajęcia indywidualne, jak i grupowe w formie treningów kompetencji społecznych dla dzieci z zaburzeniami rozwojowymi, koło psychologiczne dla dzieci i młodzieży, autorskie treningi mindufulness, warsztaty szkoleniowe dla rodziców oraz dla nauczycieli. Brała udział w wielu stażach m.in. w Instytucie Psychiatrii i Neurologii, Centrum Arteterapii dla osób chorych psychicznie, Domu Dziecka, świetlicach dla dzieci zagrożonych niedostosowaniem społecznym. Jest autorką wielu artykułów psychologicznych dotyczących tematyki psychologii wychowawczej. Ukończyła studia magisterskie z psychologii , pedagogikę wczesnoszkolną i przedszkolną, oligofrenopedagogikę. Posiada certyfikat ukończenia I stopnia Terapii Systemowej w Wielkopolskim Towarzystwie Terapii Systemowej, stopień zaawansowany Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach w Laboratorium Edukacji i Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach, szkolenie z metody Kids Skills, trening mindfulness oraz wiele innych. Pracuje z dziećmi, młodzieżą, nauczycielami oraz całymi rodzinami. Prywatnie najchętniej spędza czas w gronie przyjaciół na łonie natury. Uwielbia dobra muzykę, taniec i jogę.

Dolny pasek