Celem studiów podyplomowych jest zapoznanie słuchaczy z praktycznymi aspektami testowania w tym z nowoczesnymi metodami automatyzacji testów oprogramowania. Studia pozwolą zdobyć praktyczne umiejętności pisania scenariuszy testowych, tworzenia i rozwijania skryptów testujących (testów automatycznych).
Adresaci
Studia adresowane są dla osób, które chcą zmienić branżę na IT. Uczestnicy, którzy są zainteresowani pracy w działąch QA (Quality Assurace) firm lub korporacji IT, również chcący rozpocząć drogę zawodową związaną z automatyzacją testów. Studia kierujemy dla osób poszukujących rozwoju w zakresie metod zapewniania jakości w projektach informatycznych – chcących zmienić zawód lub rozwinąć umiejętności.
W programie- Podstawy testowania
- Praca w konsoli systemu Linux
- Podstawy programowania w języku Python
- System kontroli wersji GIT - podstawy
- Język zapytań SQL
- Selenium Webdriver (podstawy oraz zagadnienia rozszerzające – POM/POP)
- Nowoczesne frameworki automatyzacji testów (cypress.io)
- Elementy metodyki DevOps
- System kontroli wersji GIT – współpraca w projekcie oraz repozytoria zdalne
- Testowanie backendu serwisów internetowych (REST)
- Testowanie wydajności (jMeter)
- Realizacja projektu testów automatycznych w metodyce Agile
- Zagadnienia uzupełniające. Test zaliczeniowy. Prezentacja projektów
Aspekty dotyczące praktycznej wiedzy, umiejętności, możliwości przełożenia na rozwój zawodowy)
Praktyczny charakter programu studiów oparty jest o tworzenie testów automatycznych dla aplikacji internetowych (WEB) przy wykorzystaniu popularnego Selenium Webdriver . Zakres studiów obejmuje również zagadnienia dotyczące pracy z konsolą, testowania baz danych, system kontroli wersji GIT , praca w zespołach projektowych oraz nowoczesne frameworki automatyzacji a także elementy DevOps , które również są ważne w pracy software testerów i testerów automatyzujących. Absolwent może podjąć prace w zawodach: QA Engineer, młodszy tester automatyzujący, automatyk testów, tester oprogramowania w firmach wytwarzających oprogramowania lub działach outsourcingu a także dużych korporacjach międzynarodowych.
Czas trwania2 semestry;
11 zjazdów po 16 godzin = 176 godzin dydaktycznych
Opiekun merytoryczny Kadramgr inż. Karol Kolański
Absolwent Politechniki Wrocławskiej oraz Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Zawodową przygodę z testowaniem oprogramowania rozpoczął w roku 2013. Posiada doświadczenie w implementacji testów automatycznych w języku Python w projektach embedded, web oraz mobile. Od ponad 2 lat dzieli się swoją wiedzą prowadząc szkolenia. Posiada certyfikat ISTQB. Obecnie pracuje na stanowisku Embedded Software Test Engineer w amerykańskiej firmie z branży automatyki przemysłowej.
mgr Łukasz Złocki
Absolwent Informatyki Uniwersytetu Śląskiego. W technikum, o specjalności Systemy Komputerowe, poznał pierwsze tajniki informatyki a następnie pogłębiał ją na studiach. Od 13 lat pracuje w branży IT i od początku swojej kariery jest związany z projektowaniem i rozwojem zaawansowanych aplikacji internetowych. Pracował jako web developer, programista, tester i kierownik testów zdobywając na każdym z etapów kariery bogatą wiedzę i doświadczenie.
W dziedzinie testowania oprogramowania komputerowego i zapewniania jakości w projektach IT pracuje od ponad 6 lat. Jego bogata wiedza z tego zakresu jest potwierdzona uznanym certyfikatem ISTQB.
Swoje doświadczenie związane z testowaniem od kilku lat z sukcesem przenosi na szkolenia, warsztaty czy wykłady, które prowadzi głownie dla portalu testerzy.pl. Specjalizuje się głównie w tematyce związanej z narzędziami do testowania aplikacji internetowych jak Selenium, JMeter czy TestComplete.
dr inż. Tomasz Pietrusewicz
Senior Test Analyst, certyfikowany ISTQB Test Manager, absolwent Elektroniki i Telekomunikacji. Posiada doświadczenie w pracy w projektach informatycznych zarówno w sektorze prywatnym (ponad 5 lat jako tester w projektach firm międzynarodowych) oraz publicznym (w tym naukowo-badawczym). Zdobył wiedzę praktyczną z zakresu kontroli jakości oprogramowania dla różnych zastosowań, w tym sektora finansowego, a także z zakresu zarządzania testami i tworzenia wymagań. Obronił doktorat w Katedrze Elektrotechniki Teoretycznej i Informatyki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Stale poszerza wiedzę o narzędziach i metodach na meet-up’ach, szkoleniach (m.in. software security) i studiach podyplomowych. Jest szczególnie zainteresowany polepszaniem procesu testowego, zarządzaniem uwzględniającym nowoczesne i praktyczne podejście oraz psychologią biznesu.
Wymagane dokumenty- podpisana kopia dyplomu ukończenia studiów wyższych
- formularz zgłoszeniowy
Zajęcia na laptopach własnych uczestników(wymagane min. 8GB pamięci RAM) w uczelnianej sali z dobrym internetem z WIFI oraz dobrym projektorem z gniazdkiem HDMI.
11 zjazdów po 16 godzin = 176 godzin dydaktycznych.
Organizatorem studiów podyplomowych jest Centrum Kształcenia Podyplomowego AHE w Łodzi.
Informacje dodatkoweRekrutacja prowadzona jest dwa razy w roku w terminach:
- czerwiec-wrzesień – Rekrutacja na semestr zimowy
- styczeń-luty – Rekrutacja na semestr letni