Celem studiów podyplomowych Wychowanie do życia w rodzinie jest zdobycie interdyscyplinarnej wiedzy dotyczącej antropologii, etyki, socjologii, prawa, zagadnień biomedycznych, psychologiczno-pedagogicznych, seksuologicznych oraz metodyki i dydaktyki przedmiotu. Nabyte przez uczestników wiedza i umiejętności mają przyczynić się do zwiększenia profesjonalizmu i skutecznego poszukiwania sposobów nauczania i prowadzenia pracy wychowawczej.
AdresaciStudia podyplomowe Wychowanie do życia w rodzinie kierujemy do nauczycieli, którzy chcą uzyskać metodyczne i merytoryczne kompetencje umożliwiające nauczanie przedmiotu wychowanie do życia w rodzinie. Uczestnikami studiów mogą być absolwenci studiów magisterskich posiadający przygotowanie pedagogiczne.
W programieProgram studiów podyplomowych Wychowanie do życia w rodzinie obejmuje następujące zagadnienia:
- Biomedyczne aspekty rozwoju człowieka
- Etyka życia rodzinnego
- Podstawy prawa małżeńskiego i rodzinnego
- Psychologia małżeństwa i rodziny
- Komunikacja w rodzinie
- Dydaktyka i metodyka nauczania przedmiotu „Wychowanie do życia w rodzinie”
- Podstawy poradnictwa młodzieżowego i rodzinnego w Polsce
- Wprowadzenie do seksuologii
- Polityka rodzinna w Polsce i w krajach Unii
Absolwent studiów podyplomowych Wychowanie do życia w rodzinie uzyska:
- przygotowanie do efektywnego nauczania przedmiotu Wychowanie do życia w rodzinie,
a także:
- zdobędzie i pogłębi wiedzę z zakresu integralnego ujęcia ludzkiej płodności i osiągania dojrzałości psychoseksualnej,
- wykształci postawy prorodzinne,
- zapozna się ze skutecznymi metodami wspomagania ucznia w planowaniu rodziny w sferze procesów emocjonalno – motywacyjnych,
- zostanie przygotowany do samodzielnego i dojrzałego funkcjonowania w życiu rodzinnym i zawodowym.
3 semestry – 350 godzin
Opiekun merytorycznymgr Marzenna Piwowar-Zrazek
KadraWśród kadry prowadzącej zajęcia na studiach podyplomowych Wychowanie do życia w rodzinie m.in.:
dr Teresa Janicka-Panek – Nauczyciel akademicki wykładający dydaktykę ogólną oraz dydaktyki szczegółowe (metodyki) oraz Bezpieczeństwo i Higienę Pracy, Ergonomię i Higienę Pracy. Ukończyła studia podyplomowe Bezpieczeństwo i Higiena Pracy, doświadczony szkoleniowiec, edukator z uprawnieniami do pracy z dorosłymi; ukończyła studia podyplomowe z Zarządzania Oświatą. Posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu zajęć na studiach podyplomowych dla nauczycieli, autorka publikacji metodycznych i pedagogicznych.
mgr Marzenna Piwowar-Zrazek – Absolwentka Akademii Medycznej w Lublinie Wydziału Pielęgniarstwa. Nauczyciel akademicki. Ukończyła studia podyplomowe: Biologia i Promocja Zdrowia, Bezpieczeństwo i Higiena Pracy, Resocjalizacja Społecznie Niedostosowanych oraz studia Organizacja i Zarządzanie Oświatą, ukończyła studium przedmiotowo-metodyczne pielęgniarstwa chirurgicznego, odbyła staż zawodowy indywidualny z pielęgniarstwa chirurgicznego w oddziale torakochirurgii, edukator z uprawnieniami do pracy z dorosłymi. Posiada doświadczenie w prowadzeniu zajęć na studiach podyplomowych – Edukacja dla Bezpieczeństwa, prowadząc zajęcia w obszarze pierwszej pomocy i ratownictwa. Autorka publikacji metodycznych i materiałów edukacyjnych dla studentów i uczestników szkoleń.
dr Leszek Putyński – Psycholog kliniczny, adiunkt Zakładu Psychopatologii i Psychologii Klinicznej Uniwersytetu Łódzkiego. Autor i recenzent podręczników i publikacji z przedmiotu Wychowanie do życia w rodzinie. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy nauczyciela akademickiego m. in. na studiach podyplomowych – Wychowanie do życia w rodzinie.
dr Daria Modrzejewska – pedagog, asystent naukowo-dydaktyczny w Katedrze Pedagogiki Społecznej i Historii Wychowania AHE. Pedagog-praktyk w zakresie planowania i realizowania profilaktyki pierwszorzędowej. Autor programów profilaktycznych (Manipulacji-Nie!!; Stop-Przemocy w szkole!). Koordynator merytoryczny projektów międzynarodowych – DAPHNE; Grundtvig; Leonardo da Vinci, Comenius. Współautorka pierwszej w Polsce monografii nt. zjawiska defaworyzacji społecznej (Psychospołeczne uwarunkowania defaworyzacji dzieci i młodzieży, 2010).
mgr Agnieszka Napiórkowska – specjalista nauk o rodzinie. Ukończyła studia podyplomowe: Terapia systemowa. Posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu zajęć w Poradni Rodzinnej z zakresu planowania rodziny i terapii rodzinnej.
Wymagane dokumenty- kopia podpisanego dyplomu ukończenia studiów magisterskich
- potwierdzenie przygotowania pedagogicznego
- formularz zgłoszeniowy
Organizatorem kształcenia na studiach podyplomowych Wychowanie do życia w rodzinie jest Centrum Kształcenia Podyplomowego AHE w Łodzi.
Informacje dodatkoweRekrutacja prowadzona jest dwa razy w roku w terminach:
- czerwiec-wrzesień – Rekrutacja na semestr zimowy
- styczeń-luty – Rekrutacja na semestr letni