ul. Sterlinga 26, pokój K 019
90-212 Łódź
42 29 95 637
42 29 95 633
42 63 15 039
ckp@ahe.lodz.pl
Celem studiów jest uzyskanie wiedzy i kompetencji w obszarze zintegrowanych działań profilaktycznych. Uczestnicy maja szansę na zdobycie umiejętności praktycznych obejmujących: tworzenie i realizację programów profilaktycznych oraz zastosowanie adekwatnych metod i technik pracy treningowo-warsztatowej w odniesieniu do zachowań ryzykownych. Studia dają możliwość gruntownego poszerzenia wiedzy z zakresu: mechanizmów uzależnień behawioralnych, współczesnych problemów z substancjami psychoaktywnymi, a także pracy profilaktycznej z wszelkimi dysfunkcjami i patologicznymi zjawiskami społecznymi w płaszczyźnie psychospołecznej.
AdresaciStudia realizowane są we współpracy z Łódzką Akademią Profilaktyki Społecznej oraz specjalistami z zakresu pracy profilaktycznej. Skierowane są do pedagogów, nauczycieli, psychologów, pracowników socjalnych, asystentów rodziny, kuratorów sądowych, policjantów, strażników miejskich oraz osób posiadających wykształcenie wyższe, których celem jest zdobycie kompetencji i zwiększenie osobistych możliwości w pracy profilaktycznej. Przeznaczone są również dla osób, pracujących z grupami ryzyka, bądź pragnących poszerzyć wiedzę i umiejętności z zakresu szeroko pojętej pozytywnej profilaktyki i jej zastosowań praktycznych.
W programieW programie m.in.:
- Podstawy profilaktyki społecznej
- Budowanie programów profilaktycznych- metodyka
- Elementy psychologii rozwojowej i wychowawczej
- Uzależnienia behawioralne
- Zaburzenia zachowania i zaburzenia psychiczne wywołane środkami psychoaktywnymi
- Diagnostyka w profilaktyce
- Przemoc i agresja w relacjach społecznych i indywidualnych. Programy pomocowe
- Subkultury i sekty w obszarze pracy profilaktycznej
- Warsztat komunikacji i integracji interpersonalnej
- Profilaktyka instytucjonalna
- Prawno- karne aspekty w pracy profilaktycznej
- Współczesne zachowania ryzykowne dzieci i młodzieży
- Biomedyczne podstawy pracy profilaktycznej a zachowania ryzykowne
- Metodyka profilaktycznej pracy warsztatowej
- Warsztat rozwoju osobistego
- Warsztat komunikacji i integracji interpersonalnej
- Alternatywne modele pracy profilaktycznej
- Podstawy pedagogiki resocjalizacyjnej i elementy socjoterapii
- Elementy mediacji i negocjacji w pracy profilaktycznej
- Studia dają możliwości dogłębnego zapoznania się z pracą profilaktyczną w obszarze społecznych zachowań ryzykownych.
- Nastawione są na zdobycie praktycznych umiejętności uczestników oraz uzyskanie niezbędnej wiedzy w zakresie szeroko pojętej patologii społecznej.
- Uczą specyfiki pracy warsztatowej oraz konstruowania profesjonalnych programów profilaktycznych opartych o zasoby osobiste i czynniki chroniące.
- Dużym atutem jest współpraca z Łódzką Akademią Profilaktyki Społecznej oraz specjalistami z wielu dziedzin wspierających skuteczną profilaktykę.
- Program nastawiony jest również na umiejętne zastosowanie profilaktycznych programów pozytywnych w różnych placówkach i grupach odbiorców, gdzie głównymi problemami są miedzy innymi agresja, przemoc czy uzależnienia.
- Umiejętności nabyte w toku realizacji studiów pozwolą na samodzielne podejmowanie czynności profilaktycznych , odpowiednie zdiagnozowanie sytuacji oraz ustalenie stanu prawno- karnego w danym obszarze zaburzeń.
Program kończy się uzyskaniem świadectwa ukończenia studiów podyplomowych oraz certyfikatem kompetencji profilaktycznych, wydanym przez Łódzką Akademię Profilaktyki Społecznej.
Czas trwania2 semestry (285 godzin w tym 60 godzin praktyk)
Opiekun merytorycznydr Dorota Janułajtys
Wymagane dokumenty- podpisana kopia dyplomu ukończenia studiów wyższych
- oświadczenie o zgodności danych (dostępny w WPS po rejestracji)
- umowa (dostępna w WPS po rejestracji)
Jak wygląda proces rekrutacji? https://tiny.pl/r1z5v
OrganizacjaOrganizatorem studiów podyplomowych Zintegrowana profilaktyka uzależnień i społecznych zachowań ryzykownych jest Centrum Kształcenia Podyplomowego AHE w Łodzi we współpracy z Łódzką Akademią Profilaktyki Społecznej.
Rekrutacja na wszystkie kierunki w ofercie CKP prowadzona jest dwa razy w roku:
- Rekrutacja na semestr zimowy - zapisy prowadzone w miesiącach czerwiec-wrzesień, planowany termin rozpoczęcia zajęć koniec października/początek listopada
- Rekrutacja na semestr letni - zapisy prowadzone w miesiąch styczeń-luty, planowany termin rozpoczęcia zajęć koniec marca/początek kwietnia