Celem studiów podyplomowych w zakresie Logopedii jest zdobycie szerokiej, interdyscyplinarnej wiedzy niezbędnej do trafnej diagnozy i skutecznej terapii z wykorzystaniem współczesnych metod i technik pracy logopedycznej. Nabyta przez uczestników wiedza i umiejętności pozwalają na dalszy rozwój zawodowy w ramach studiów specjalizacyjnych.
AdresaciNa studia podyplomowe w zakresie Logopedii przyjmowani będą absolwenci studiów magisterskich. Preferowane są osoby z kierunków humanistycznych (filologia, filologia polska), społecznych (pedagogika, psychologia), wokalno-aktorskich oraz medycznych.
W programieProgram studiów podyplomowych Logopedia obejmuje następujące zagadnienia:
- lingwistyczne podstawy logopedii
- pedagogiczne podstawy logopedii
- psychologiczne podstawy logopedii
- neuropsychologia
- neurologia
- psychiatria
- psychoterapia
- rehabilitacja i pielęgnacja pacjenta
- wczesna interwencja logopedyczna
- rozwojowe zaburzenia mowy pisanej i liczenia
- foniatria i emisja głosu
- zaburzenia mowy w tym dyslalia, afazja, niepłynność mówienia, oligofazja, schizofazja etc., dysfagia, mutyzm, autyzm
- surdologopedia
- tyflologopedia
- niewerbalne formy komunikacji
Ukończone studia podyplomowe w zakresie Logopedii umożliwiają pracę w nowym zawodzie: logopeda (ujętym w Klasyfikacji Zawodów i Specjalności pod nr 229402) i nauczyciel logopeda (ujęty w KZiS numer 235906) .
Atutem naszych studiów jest kształcenie praktyczne – absolwent uzyska nie tylko wiedzę, ale będzie wyposażony w umiejętności praktyczne niezbędne w pracy logopedy.
W odróżnieniu do innych ofert studiów logopedycznych – w naszej uczelni słuchacze mają zapewnione miejsca praktyk i odbywa się to w ramach czesnego.
Absolwenci uzyskują szerokie możliwości zatrudnienia np. w Poradniach Foniatryczno-Logopedycznych, Poradniach Psychologiczno-Pedagogicznych, w placówkach specjalnych (ośrodki, DPS) .
STUDIA Z ZAKRESU LOGOPEDII SPEŁNIAJĄCE WARUNKI CERTYFIKATU PRZYZNAWANEGO PRZEZ POLSKI ZWIĄZEK LOGOPEDÓW.
Czas trwaniaStudia dwuletnie (czterosemestralne), obejmujące 667 godzin kształcenia, w tym praktyki organizowane przez Uczelnię.
Studia odbywać się będą w trybie w trybie wieczorowo-zaocznym. Zjazdy planowane są zwykle co drugi weekend (piątek od godz. 15.00, sobota, niedziela).
Praktyki w wymiarze 150 godzin, rozpoczynają się w II semestrze. Przewidziane są w piątki lub w poniedziałki od rana.
Wszystkie zajęcia praktyczne zapewnia Uczelnia w ramach czesnego. Zorganizowane są w różnych placówkach oświatowych i medycznych tak, by słuchacz miał możliwość zapoznania się z wszelkimi zaburzeniami mowy.
Płatne w 20 ratach miesięcznych po 340 PLN.
Opiekun merytorycznymgr Agnieszka Olobry
KadraZajęcia prowadzone są przez pracowników naukowych AHE, Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Instytutu Medycyny Pracy, a także z innych ośrodków akademickich w Polsce (m.in. Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Zielonogórski) oraz przez doświadczonych specjalistów z różnych placówek oświatowych i służby zdrowia.
dr Anna Żebryk-Stopa – dr nauk biologicznych, starszy asystent w Katedrze Kliniki Foniatrii i Audiologii Szpitala Klinicznego im. H. Święcickiego Uniwersytetu Medycznego, kierownik Podyplomowego studium Neurologopedii w Poznaniu, wykładowca przedmiotów logopedycznych w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu, Warszawie, członek Państwowej Komisji Egzaminacyjnej w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia w dziedzinie neurologopedii w Centrum Egzaminów Medycznych, koordynator specjalizacji w dziedzinie neurologopedii z ramienia Ministerstwa Zdrowia.
dr Katarzyna Polanowska – dr nauk medycznych, specjalista psycholog kliniczny, adiunkt w Pracowni Neuropsychologii Klinicznej II Kliniki Neurologicznej Instytutu Psychiatrii I Neurologii w Warszawie. Specjalista w zakresie diagnostyki i rehabilitacji zaburzeń poznawczo-behawioralnych spowodowanych uszkodzeniem mózgu oraz diagnostyki zaburzeń psychogennych o obrazie chorób neurologicznych. Współautorka programu do terapii chorych z afazją "Afa System". Autorka licznych prac naukowych publikowanych w czaspopismach krajowych i zagranicznych.
mgr Mirosława Rządzka – neurologopeda, specjalista wczesnej interwencji logopedycznej, doktorantka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Założycielka Fundacji na Rzecz Dzieci z Zaburzeniami Mowy mającej na celu niesienie pomocy logopedycznej i terapeutycznej dzieciom i rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej i zdrowotnej. Twórca autorskiego programu pracy logopedy szkolnego zatwierdzonego przez MEN, pomysłodawca i główny organizator Dnia Bezpłatnych Diagnoz Logopedycznych. Autorka wielu publikacji i artykułów.
mgr Dorota Staniszewska – psycholog, pedagog specjalny ze specjalizacją w zakresie pedagogiki resocjalizacyjnej, absolwentka studiów podyplomowych: pedagogiki korekcyjno-kompensacyjnej, logopedii z emisją głosu, zarządzania oświatą. Trener dla kandydatów na rodziny zastępcze i adopcyjne, mediator rodzinny. Pracownik Specjalistycznej Poradni Wspierania Rozwoju i Terapii w Łodzi (diagnoza psychologiczna, pedagogiczna i logopedyczna). Specjalista w zakresie prowadzenia zajęć stymulujących rozwój psychofizyczny dziecka oraz terapii logopedycznej. Jako psycholog prowadzi konsultacje i udziela pomocy psychologicznej rodzicom dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
Wymagane dokumenty- podpisana kopia dyplomu ukończenia studiów magisterskich
- potwierdzenie przygotowania pedagogicznego
- formularz zgłoszeniowy
- badanie audiogramem (badanie słuchu)
Od kandydatów wymaga się prawidłowej wymowy i dobrego słuchu. Podstawą przyjęcia jest rozmowa kwalifikacyjna.
OrganizacjaOrganizatorem studiów podyplomowych Logopedia jest Centrum Kształcenia Podyplomowego AHE w Łodzi.
Informacje dodatkoweRekrutacja prowadzona jest dwa razy w roku w terminach:
- czerwiec-wrzesień – Rekrutacja na semestr zimowy
- styczeń-luty – Rekrutacja na semestr letni