Bezpieczeństwo państwa i zarządzanie kryzysowe
CAŁKOWITY KOSZT STUDIÓW: 3 400 PLN
Celem studiów jest nabycie przez absolwentów specjalistycznej wiedzy z zakresu bezpieczeństwa państwa i zarządzania kryzysowego. Absolwent zostanie przygotowany do pełnienia funkcji w jednostkach administracji publicznej, odpowiadających za bezpieczeństwo ludności na danym obszarze w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych. Uczestnicy w trakcie nauki na kierunku poznają metody analizy potencjalnych zagrożeń, tworzenia planów zarządzania kryzysowego i sprawnego ich wdrażania, usuwania skutków zagrożeń oraz pomocy doraźnej ludności już po wystąpieniu kryzysu.
AdresaciStudia kierowane są do magistrów i licencjatów różnych specjalności, którzy pracują (lub zamierzających podjąć pracę) na stanowiskach związanych z zarządzaniem kryzysowym, dla pracowników administracji publicznej i samorządowej, oraz dla osób pracujących służbach mundurowych.
W programieW programie m.in.:
- nauka o państwie i prawie
- administracja publiczna
- prawne podstawy bezpieczeństwa narodowego
- system bezpieczeństwa narodowego
- podstawy zarządzania kryzysowego
- psychologiczne aspekty zarządzania kryzysowego
- obrona cywilna i organizacja ratownictwa
- polityka i strategia bezpieczeństwa rp
- bezpieczeństwo i porządek publiczny
- komunikacja w kryzysie z elementami negocjacji i mediacji
- bezpieczeństwo militarne
- organizacja i funkcjonowanie centrum kryzysowego
- gry decyzyjny
- trening umiejętnosci praktycznych w zakresie rozwiązywania konfliktów i mediacji społecznych
- seminarium dyplomowe
Studia pozwolą na:
- zdobycie wiedzy dotyczącej bezpieczeństwa i wiedzy z zakresu zarządzania kryzysowego;
- zapoznanie się z zasadami analizy potencjalnych zagrożeń;
- uświadomienie znaczenia i roli zarządzania kryzysowego dla właściwego funkcjonowania jednostek samorządowych;
- nabycie praktycznych umiejętności zarządzania, reagowania i dowodzenia w sytuacjach kryzysowych;
- zapoznanie się ze sposobami usuwania skutków sytuacji kryzysowych;
- nabycie umiejętności przygotowywania planów zarządzania kryzysowego oraz ich zastosowania w praktyce;
- zapoznanie się z następstwami zdarzeń traumatycznych w wymiarze jednostkowym oraz społecznym.
2 semestry (210 godzin)
Opiekun merytorycznymgr Anna Wrzoskiewicz
Kadradr Beata Służalska
Nauczyciel akademicki. Absolwentka Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Stopień doktora nauk humanistycznych w dyscyplinie nauk o bezpieczeństwie otrzymała w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Zajmuje się tematyką bezpieczeństwa od ponad 10 lat. Główny nurt zainteresowań skupiony jest na dwóch płaszczyznach – teorii i praktyce bezpieczeństwa oraz edukacji. Rzeczoznawca podręczników Ministerstwa Edukacji Narodowej. Autorka i współautorka szeregu opracowań, materiałów i narzędzi praktycznie wykorzystywanych w procesie nauczania oraz wielu artykułów z zakresu ochrony i bezpieczeństwa.
dr Jarosław Służalski
Nauczyciel akademicki. Absolwent Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Stopień doktora nauk społecznych w dyscyplinie nauk o bezpieczeństwie otrzymał w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Autor i współautor kilkudziesięciu opracowań z dziedziny bezpieczeństwa narodowego, w szczególności strategii bezpieczeństwa społeczności lokalnych, edukacji na rzecz likwidacji zagrożeń, ochrony osób i mienia. Tematyką bezpieczeństwa zajmuje się od ponad 10 lat, skupiając zainteresowania naukowo-dydaktyczne na problematyce współczesnych konfliktów i ich związku z polityka międzynarodową.
dr Anna Zagórska
Doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce, specjalność partie polityczne. Ukończyła studia licencjackie na Wydziale Historii Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Autorka i współautorka licznych publikacji z zakresu polskich partii politycznych oraz bezpieczeństwa narodowego. Organizator wielu konferencji krajowych i międzynarodowych. Obecne zainteresowania naukowe koncentrują się na zagadnieniach związanych z prawem konstytucyjnym oraz z bezpieczeństwem wewnętrznym. Prezes stowarzyszenia Instytut Promocji Regionu Świętokrzyskiego. Członek Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych.
mjr. rez. mgr Zbigniew Giemza
Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu i Akademii Pedagogicznej w Krakowie - magister Politologii. Ukończył studia podyplomowe w zakresie BHP i Systemów Zarządzania Bezpieczeństwem oraz studia podyplomowe w zakresie Prawa finansowego i rachunkowości budżetowej w administracji publicznej. Dwadzieścia lat pracy w Siłach Zbrojnych na różnych szczeblach dowodzenia, służbę wojskową zakończył jako specjalista w Dowództwie Wojsk Specjalnych. Ukończył Wyższy Kurs Specjalistyczny Oficerów Terenowych Organów Administracji Wojskowej w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu oraz Wyższy Kurs Obronny w zakresie organizacji i funkcjonowania systemu obronnego i bezpieczeństwa RP w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie. Zajmuje się praktycznie problematyką obronności, bezpieczeństwa publicznego i zarządzania kryzysowego na szczeblu wojewódzkim.
mgr Anna Bilska
Absolwentka Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz absolwentka Wydziału Pedagogiki Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie o specjalności pedagogika społeczna oraz opiekuńczo-wychowawcza. Terapeuta Podejścia Skoncentrowanego na Rozwiązaniach. Trener Biznesu Akademii SET. Ukończyła Kurs Coachingu. Prowadzi warsztaty rozwoju osobistego (m.in.: komunikacja, zarządzanie stresem, czasem, asertywność), indywidualne i grupowe wsparcie psychologiczne, warsztaty dla nauczycieli, zarówno szkolnych jak i przedszkolnych, a także zajęcia profilaktyczne i rozwojowe dla grup przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, liceów. Prowadziła szkolenia z zakresu Bezpieczeństwa w Sieci, Bezpieczeństwa w szkole. Współpracowała z UJK w Kielcach.
mgr Anna Wrzoskiewicz
Absolwentka Akademii Pedagogicznej im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, magister Politologii i Nauk Społecznych z bogatym doświadczeniem w pracach analitycznych oraz badawczo – rozwojowych. Ukończyła studia podyplomowe: Prawo Pracy, Historia, Totalitaryzm – Nazizm – Holocaust, Wychowanie Zdrowotne i Prorodzinne. Współorganizator i uczestnik konferencji naukowych związanych z bezpieczeństwem, projektów informacyjnych i aktywizujących oraz konkursów samorządowych. Prowadziła szkolenia z zakresu Bezpieczeństwa w Sieci, Bezpieczeństwa w szkole. Nauczyciel akademicki. Autorka programów nauczania z zakresu bezpieczeństwa oraz materiałów edukacyjnych dla studentów i uczestników szkoleń
Wymagane dokumenty- podpisana kopia dyplomu ukończenia studiów wyższych
- oświadczenie o zgodności danych (dostępny w WPS po rejestracji)
- umowa (dostępna w WPS po rejestracji)
Jak wygląda proces rekrutacji? https://tiny.pl/r1z5v
OrganizacjaOrganizatorem kształcenia jest Centrum Kształcenia Podyplomowego we współpracy z Polskim Uniwersytetem Wirtualnym
Informacje dodatkoweRekrutacja na wszystkie kierunki w ofercie CKP prowadzona jest dwa razy w roku:
- Rekrutacja na semestr zimowy - zapisy prowadzone w miesiącach czerwiec-wrzesień, planowany termin rozpoczęcia zajęć koniec października/początek listopada
- Rekrutacja na semestr letni - zapisy prowadzone w miesiąch styczeń-luty, planowany termin rozpoczęcia zajęć koniec marca/początek kwietnia