Studia podyplomowe na kierunku Kadry i płace mają na celu wyposażenie słuchaczy w przekrojową i ugruntowaną wiedzę połączoną z praktycznymi umiejętnościami.
Absolwent studiów Kadry i płace dysponować będzie kompleksową wiedzą z obszaru prawa pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiadać będzie również kompetencje o charakterze uniwersalnym, które dają możliwość nowych perspektyw zawodowych oraz rozwoju.
Studia podyplomowe Kadry i płace w firmie, to kierunek dla osób, które chcą zdobyć niezbędna wiedzę w rozliczaniu wynagrodzeń i rozwiązywaniu problemów z zakresu prawa pracy. Uzyskana wiedza umożliwi Wam znalezienie pracy na stanowiskach związanych z kadrami, płacami lub wpłynie na rozwój zawodowy. Zajęcia prowadzone są przez praktyków w swoich dziedzinach, są to specjaliści prawa pracy, inspektorzy ZUS, PIP, właściciel biura rachunkowego. W trakcie zajęć przedstawionych zostaje wiele przykładów i ćwiczeń, co ułatwi zrozumienie zagadnień z zakresu wynagrodzeń i prawa pracy. Wiedzę można również wykorzystać przy prowadzeniu własnej działalności.
Stawiamy na rozwinięcie umiejętności samodzielnej i sprawnej pracy w obszarze obsługi kadro-płacowej zgodnie z wymogami prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.
Studia podyplomowe z zakresu kadr i płac adresowane są do wszystkich osób zainteresowanych problematyką kadrowo płacową, między innymi pracodawców, pracowników działów kadr i płac, osób chcących się przekwalifikować. Na studiach podyplomowych kładziemy duży nacisk na praktyczne podejście do poruszanych zagadnień.
Program studiów podyplomowych Kadry i płace w firmie obejmuje następujące moduły: prawo pracy, BHP, zagadnienia płacowe, ubezpieczenia – ZUS, warsztaty z programu Płatnik, ZFŚS.
1. Prawo pracy obejmuje:
- najnowsze zmiany w prawie pracy
- nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy; zasady prowadzenia akt osobowych
- rozstrzyganie sporów ze stosunku pracy
- zasady ustalania wynagrodzenia za urlop oraz ekwiwalentu za urlop
- zagadnienia dotyczące czasu pracy
- podstawowe prawa i obowiązki pracownika wynikające z prawa pracy
- ochrona pracy kobiet, młodocianych i niepełnosprawnych
- restrukturyzacja zatrudnienia
2. BHP obejmuje:
- prawa i obowiązki pracodawców i pracowników w zakresie bhp i p.poż
- zasady nadzoru nad załogą
3. Zagadnienia płacowe obejmują:
- dokumentacja stanowiąca podstawę do naliczania wynagrodzeń
- naliczanie wynagrodzenia brutto z tytułu umowy o pracę; wynagrodzenia z tytułu niezdolności do pracy; obowiązki pracodawcy w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych
- naliczanie wynagrodzenia za urlop i ekwiwalentu za urlop
- zasady rozliczania umów cywilnoprawnych
- pozapłacowe składniki (delegacje, ryczałty)
- zasady dokonywania potrąceń z wynagrodzeń
4. Ubezpieczenia – ZUS obejmują:
- zatrudnianie a ubezpieczenia społeczne i zdrowotne
- uprawnienia związane z macierzyństwem i rodzicielstwem
5. Program Płatnik obejmuje:
- omówienie zasad działania, obsługi programu
- wprowadzanie dokumentów zgłoszeniowych płatnika i ubezpieczonych
- sporządzanie dokumentów rozliczeniowych
6. Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych obejmuje:
- zasady tworzenia Funduszu
- na co mogą zostać wydatkowane środki z Funduszu
- świadczenia z Funduszu a opodatkowanie i ZUS
- 2 semestry – 180 godzin
- gwarancja stałej ceny
- nacisk na zajęcia praktyczne - profesjonalna kadra pedagogiczna
mgr Katarzyna Zientalska-Kalita
Wśród kadry prowadzącej zajęcia na kierunku Kadry i płace w firmie znajdują się między innymi:
mgr Elżbieta Kosińska-Zuchmantowicz – Absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Łódzkiego i studiów podyplomowych z BHP na Politechnice Łódzkiej i Prawa Pracy na Uniwersytecie Łódzkim. Posiada uprawnienia audytora wewnętrznego zintegrowanych systemów zarządzania zgodnych z normami ISO 9001:2000, ISO 14001:2004, PN-N 18001:2004. Od 1999 roku właścicielka firmy konsultingowej, świadczącej usługi doradcze dla podmiotów gospodarczych w zakresie prawa pracy. Od wielu lat współpracuje z firmami szkoleniowymi. Prowadzi szkolenia z prawa pracy i BHP m.in. z czasu pracy, uprawnień rodzicielskich, obowiązków stron stosunku pracy. Specjalista prawa pracy, wieloletni, ceniony szkoleniowiec z tej dziedziny;
mgr Katarzyna Zientalska-Kalita – Absolwentka Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Łódzkiego i studiów podyplomowych z Rachunkowości finansowej na Uniwersytecie Łódzkim, Doradztwa Podatkowego na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej, Zarządzania Oświatą na Uniwersytecie Łódzkim. Posiada uprawnienia pedagogiczne do nauczania przedmiotów zawodowych. Posiada Certyfikat Ministerstwa Finansów na usługowe prowadzenie biura rachunkowego. Od 2000 roku właścicielka biura rachunkowego FINANSUS, Przez ponad 8 lat wspólnik w spółce szkoleniowej. Wieloletni szkoleniowiec z zakresu księgowości, płac. Współpracowała m.in. z SEKA SA, Szkolenia Łódź. Prowadziła szkolenia dla Urzędów Pracy.
mgr Katarzyna Gałkiewicz – Absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Łódzkiego, długoletni pracownik jako Inspektor kontroli ZUS. Wieloletni wykładowca z tematyki ubezpieczeń społecznych. Współpracuje m.in. z SEKA SA, Uniwersytetem Łódzkim. Ceniony wykładowca z zakresu ubezpieczeń.
- podpisana kopia dyplomu ukończenia studiów wyższych
- oświadczenie o zgodności danych (dostępny w WPS po rejestracji)
- umowa (dostępna w WPS po rejestracji)
Organizatorem studiów podyplomowych Kadry i płace w firmie jest Centrum Kształcenia Podyplomowego AHE w Łodzi.
Rekrutacja na wszystkie kierunki w ofercie CKP prowadzona jest dwa razy w roku:
- Rekrutacja na semestr zimowy - zapisy prowadzone w miesiącach czerwiec-wrzesień, planowany termin rozpoczęcia zajęć koniec października/początek listopada
- Rekrutacja na semestr letni - zapisy prowadzone w miesiącach styczeń-luty, planowany termin rozpoczęcia zajęć koniec marca/początek kwietnia.